ORADA

Sanat Konuşmaları: Zeynep Gürler & Melis Golar
15.05.2024

Bilsart, Zeynep Gürler’in “Orada” isimli sergisine 15 Mayıs – 25 Mayıs 2024 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Gürler’in içinde yaşadığımız “doğa”nın nasıl bir parçasıyız sorusundan hareketle kurguladığı “Orada” adlı proje kapsamında, bitkilerle kurulan ilişkilerin izlerini takip ederek Eylül 2023’ten bu yana Düzce’de gerçekleştirdiği yürüyüş deneyiminden bir kesit sunduğu sergi, ‘doğa’yla aramızdaki mesafeler ve temas etmenin olasılıkları üzerine sanatçının düşünsel sürecini yansıtıyor.  

Sanatçının video ve fotoğraflarının yanı sıra kabuklar adlı bir dizi desen çalışmasının da yer aldığı sergide güvencesiz zamanlarda var olma biçimleri üzerine somutlaştırdığı bu formlarını,  yaşadığı coğrafyanın iç içe geçmiş hikayeleriyle ‘dolanık yamaçlar’ının fotoğraflarıyla  karşılaştırır. Tahribatın, hem doğa hem insan tarafını gösterdiği fotoğraflarıyla bulanıklaşan sınırlarda gezdirir.

“Orada”, Bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse edilmektedir.

Basın kiti için tıklayınız.

ZEYNEP GÜRLER HAKKINDA

Zeynep Gürler, 1988 yılında Ankara’da doğdu. 2010 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı’nda 2013’te yüksek lisans programından, 2021 yılında da sanatta yeterlilik programından mezun oldu. Yurtiçi ve yurt dışında çeşitli karma sergilere katılan sanatçı, 2017 yılından bu yana Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü’nde doktor öğretim üyesi olarak görev yapmakta, çalışmalarını atölyesinde sürdürmektedir.