ASKIDA KALANLAR

Sanat Konuşmaları: Hamza Kırbaş & Seçkin Aydın
15.05.2019

Bilsart, 15 Mayıs – 25 Mayıs tarihleri arasında Hamza Kırbaş’ın “Askıda Kalanlar” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor.
“Askıda Kalanlar” isimli video çalışması, insan hayatı için önemli olan kavramların içeriklerinin boşaltılarak askıya alınmasını irdeliyor. Bu kavramlar toplumdan topluma değişmekle birlikte bazıları var ki evrensel öneme sahip olmakta ve sadece insanları değil, canlı ve cansız tüm varlıkları ilgilendirmektedir. Bu video çalışmasında özellikle özgürlük, eşitlik ve adalet kavramlarının askıya alındığına işaret ediliyor.
Sanatçı, bu video çalışmasının yanında, etkileşimsel bir yerleştirme kurarak izleyicilerin de askıda kaldığını düşündükleri kavramları askıya asmalarına ortam sağlıyor. Bu yönüyle “Askıda Kalanlar” çalışması bir platforma dönüşmektedir.

HAMZA KIRBAŞ hakkında:

Hamza Kırbaş, 1992’ de Batman’ da doğdu. 2017’de Batman Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümünü bitirdi. 2015-2016’ da Polonya, Silesia Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım bölümünde eğitimine devam etti. 2018 Warsteiner Blooom Award ödülüne Türkiye’den aday gösterildi. Çalışmaları; Türkiye başta olmak üzere Almanya, Brezilya, Baja California, Ekvador, İngiltere, New York, Malta, Macaristan, Polonya, Fransa, Hong Kong, Yunanistan ve İtalya’da birçok sergi, festival ve bienalde sergilendi. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.