EKO

Sanat Konuşmaları: Lara Ögel & Ulya Soley
01.06.2023

Bilsart, Galerist iş birliğiyle Lara Ögel’in “Eko”  isimli sergisine 1 Haziran – 10 Haziran 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Orjinal kaynak durduktan sonra tekrarlayan ya da yankı yapan sese, veya benzer karakteristikler hatırlatan olay ya da nesneye eko denir. Bir labirentin içine doğru seslendiğimizde kendimizden başka ne duyarız? Ya da rüyalarımızdaki karakterler kendimizin yansımaları değil midir? Kaybolma ilizyonu yaratan labirent yolunda kaçınılmaz bir merkez noktasına doğru ilerler kişi. Nesne ve fenomene odaklanan göz, ruhani bir yolculuğa çıkmakta, bırakılan izlere tekrar bakmaktadır.

LARA ÖGEL HAKKINDA

İzmir, 1987 doğumlu Lara Ögel, video, nesne, desen, kolaj gibi çeşitli teknikler ile çalışarak mekan ve bağlama yönelik eser ve yerleştirmeler üretir. Gündelik, geçici ya da sıradan olanı, mitoloji ve rüyalara harmanlayan anlatılar yaratır. Yarı kurgusal, deneyim odaklı, atmosferik mekansal yerleştirmelerinde kişisel tarihi ile ördüğü kültürel, tarihsel ve varoluşsal arketipler bulunur. Lisans eğitimini Clark Üniversitesi’nde Film ve İletişim Bölümünde tamamladı. Londra Slade School of Fine Arts’da Intensive Summer Foundation’a katıldı. Kişisel sergileri Üzerimdeki Yıldızlı Gökyüzü ve İçimdeki, Galerist (2023), Kamusal Sırdaşlık, Şekerbank Açıkekran (2019), İmtidâd, Galata Rum Okulu Açık Okul Kütüphanesi (2018), Geri Dön! Her Şey Affedildi, Protocinema, Paris (2016), Mutlu Vasat, Öktem&Aykut (2014). Seçilmiş grup sergileri arasında ‘Koyun Koyuna, Arter (2022), ‘Çimenin Vaadi’ 5. Mardin Bienali (2022), ‘Burası’ Yapı Kredi Kültür Sanat (2021), ’Günün Sonunda’ OMM, Eskişehir (2020), ’Mushrooms’ Somerset House, Londra (2020), I remember; Hannah Barry Galeri, Londra (2019), Büyük Çayır, riverrun (2018), Driftwood, or how we surfaced through currents, Atina (2017), yer almakta. Cité Internationale des Arts (Paris), PRAKSIS (Oslo), Beirut Art Residency (Beyrut) misafir sanatçı programlarında yer almıştır. Lara Ögel İstanbul’da yaşıyor ve üretiyor.