ŞEHİR SESİ I

Sanat Konuşmaları: Başak Doğa Temür
07.02.2018

Bilsart, Nevin Aladağ’ın “City Language l” isimli sergisine 07 Şubat – 17 Şubat tarihleri arasında ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar. Sergi, ismini Nevin Aladağ’ın 2009 tarihli video işinden alıyor.

Nevin Aladağ’ın sanat pratiği performanstan videoya, fotoğraftan heykele ve mekâna özgü yerleştirmelere uzanan geniş bir yelpazeye dayanıyor. Halı, kumaş, perde ve ayna gibi malzemelerin kullanımıyla dikkat çeken sanatçı, değişen toplumsal değerlerin ve kültürlerin içindeki kimlik oluşumlarının ve göçmen yaşamının, toplumsal ve siyasi meseleleri üzerine yoğunlaşıyor. İşlerinde “ses” çok büyük bir rol oynuyor.

Kendi ifadesiyle; “Almanya’da büyüyüp edindiğim deneyimler beni yeni diller, yeni çağrışımlar, yer değiştirmeler aramaya, sosyal ve diğer sınırları metaforlarla ve diğer benzeri yollarla bozmaya yönlendirdi.” Nevin Aladağ’ın sergide yer alan “Şehir Sesi l / City Language l” isimli video işi,  eşit boyutlarda parçalara bölünmüş görüntülerden oluşan serinin ilkidir. Video, şehrin çeşitli kamusal alanlarında, flüt, tef ve saz gibi müzik aletlerinin rüzgâr, su, sokak ve güvercinler ile etkileşimini yansıtıyor. Dört aletin hepsi tanıdık ama garip yollarla birtakım sesler çıkartıyorlar. Adeta şehir bir müzisyen, duyduklarımız ise şehrin sesine dönüşüyor. Videonun bitimine doğru, enstrümanlar artık kimseye ihtiyaç duymuyor; onlar şehri başlı başına yürüyor gibi görünüyorlar.

NEVİN ALADAĞ HAKKINDA

1972, Van

Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde heykel eğitimi alan Nevin Aladağ, 2002 yılından bu yana Berlin’de yaşıyor ve çalışıyor.  Nevin Aladağ‘ın yerleştirme, video ve performansları uluslararası alanda dikkat çekmeyi başarmıştır. Çalışmaları bu anlamda, uluslararası çeşitli solo ve grup sergilerinde gösterildi. Bunlar; 14, Kassel, Almanya; 57. Venedik Bienali, Venedik, İtalya; Hamburger Kunsthalle, Berlin, Almanya; Lentos Kunstmuseum, Linz, Avusturya; Kunstmuseum Stuttgart, Stuttgart, Almanya; Kunsthalle Basel, Basel, İsviçre; Pythagorion Art Space Schwarz Foundation, Samos, Yunanistan; Kunstverein Göttingen, Göttingen, Almanya; Berlinische Galerie, Berlin, Almanya; Arter – Sanat İçin Alan, İstanbul, Türkiye; MOT – Museum of Contemporary Art Tokyo, Tokyo, Japonya; Haus der Kunst, Munich, Almanya; Hayward Gallery, London, Birleşik Krallık; Kunsthaus Zürich, Zürih, İsviçre; Kunsthalle Fridericianum, Kassel, Almanya; Museo Tamayo in Mexico City, Meksika. Aladağ, 2013 Sharjah Bienali (UAE), 5. Bienal 2009 (Türkiye), XIV Biennale Internazionale Scultura, Carrara 2010 (İtalya) ve 8. Taipei Bienali 2008 (Çin)’ e katıldı.