TOPRAK

Sanat Konuşmaları: Begüm Yamanlar & Yağmur Yıldırım
24.01.2018

Bilsart, Begüm Yamanlar’ın “Territory” isimli sergisine 24 Ocak – 03 Şubat tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergi, ismini Begüm Yamanlar’ın video işinden alıyor.

Sanatçı, doğaya uzak kalmaktan ve ona özlem duymaktan beslenerek yarattığı eserlerinde doğanın döngüsel yapısına, insanın doğayla ve evrenle kurduğu değişken ilişkiye, bütün bunları nasıl algıladığımıza ve zaman kavramına değiniyor.

Begüm Yamanlar’ın sergide yer alan “Territory” isimli video yerleştirmesinde, siyah beyaz fotoğraflardan oluşan bir video çalışması görülüyor. Eser, izleyicinin bakış açısı ve zaman algısıyla oynayarak insandan doğaya yönelen sahip olma ve dönüştürme arzusuna odaklanıyor. Yamanlar’ın video işine, videonun dokunulabilir hale geldiği sanatçı kitabı eşlik ediyor.

BEGÜM YAMANLAR HAKKINDA

1989, İstanbul

2008 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf ve Video üzerine lisans eğitimini tamamlayan Yamanlar, Sabancı Üniversitesi’nde Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı’nda Yüksek Lisans programından mezun oldu. Çalışmaları, 2015 yılında Galeri Zilberman’da bir solo sergide ve aralarında İstanbul Modern’deki Yakın Menzil’in de bulunduğu karma sergilerde gösterilmiş, ayrıca İsveç, Fransa, Filipinler gibi çeşitli ülkelerde sergilenmiştir. İstanbul’da yaşamakta ve Sinema ve Medya çalışmaları üzerine doktora yapmaktadır.