UFKU OLMAYAN GÜNLER

Sanat Konuşması: Bora Başkan & İlksen Mavituna
05.09.2020

Bilsart, Öktem Aykut iş birliğiyle 5 Eylül – 18 Eylül tarihleri arasında Bora Başkan & İlksen Mavituna’nın “Ufku Olmayan Günler” isimli sergisini gerçekleştiriyor.

İnsani deneyim, gezegen üzerindeki yaşamı entropik sınırlarına taşırken, bizim dünya deneyimimiz gezegene olduğu gibi yayılıyor. Öznelliğin, türler arasında bir tür olmaktan, insan türünün özel bir cinsi olmaya doğru dönüşü ya da dönüşümü. Varlığımızın -hem kendimize hem de gezegene- yapışkanlığını iyiden iyiye hissederken, kadrajlar üst üste geliyor ve duyular birbirine eşitleniyor. Bu izlenimler silsilesi içinde, insanın sadece izlerinden tanınabildiği, fosilleştiği yeni yabancılık çağı, batığı teşhis edecek yeni bir okyanus bilimini talep ediyor. 

Salgının ilk haftalarında uygulanan sokağa çıkma yasağı dolayısıyla evde uzun yolculuk videoları izlemeye başlayan Bora Başkan, YouTube’da bulduğu Vilaflor ile Puerto de la Cruz arasında gerçekleşen bir araba yolculuğu videosunun üzerine İlksen Mavituna ile videoda gördüklerini yorumlamaya girişir. Videonun diğer yolculuk videolarına kıyasla karanlık, puslu, sinematografik atmosferi ikiliye ilham verir. Yolcu koltuğuna yerleştirilmiş kameranın lensine takılan doğal fenomenler, aslında o koltukta oturmakta olmayan ikilinin, dünya yüzeyi üzerinde var olmak üzerine akıcı bir sohbet geliştirmesini sağlar.
Video, yolculuk devam ederken İlksen Mavituna’nın Fransız filozof Quentin Meillassoux’dan bir paragraf okumasıyla ve Belçikalı EBM grubu Front242’nun Don’t Crash adlı şarkısı ile sonlanır. Eser, ismini Don`t Crash’ın nakaratından alır.

BORA BAŞKAN HAKKINDA

Bora Başkan 1982 yılında İstanbul’da dünyaya geldi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde lisans, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesinde yüksek lisans öğrenimi gördü. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Öktem Aykut dışında, Operation Room, Torun ve PAKT’ta tek kişilik sergiler açtı; eserleri İstanbul, Paris, Berlin, Barselona ve Los Angeles’ta karma sergilerde yer aldı. Başkan’ın altıncı tek kişilik sergisi 5 Eylül – 10 Ekim 2020 tarihlerinde Bilsart’ın komsu sanat kurumu Öktem Aykut’ta izlenebilir.

İLKSEN MAVİTUNA HAKKINDA

H. İlksen Mavituna 1986’da Samatya’da doğdu. St. Benoît Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, İstanbul ve Galatasaray Üniversitelerinde felsefe öğrenimi gördü. Levinas, Nancy, Szendy ve Jameson metinleri çevirdi. 2005 yılından bu yana çeşitli kurumsal ve editoryal görevler üstlendiği Açık Radyo’da; edebiyat, felsefe ve çağdaş sanat alanlarında yayın yapmayı sürdürüyor.