I CLOSED MY EYES

Çevrimiçi Sanat Konuşması: Tuna Tunaboylu
20.08.2020

Bilsart, 20 Ağustos – 29 Ağustos tarihleri arasında Tuna Tunaboylu “I Closed My Eyes” isimli çevrimiçi sergisini ve çevrimiçi sanatçı konuşmasını gerçekleştiriyor.

Zihnin bilincini kazanma çağında bunu yapmak için hepimiz farklı yollar izliyoruz. Tuna bu bilinci kazanmak için kendine özgü bir seçim yaptı ve bu durum yakın çevresinde birçok tartışmaya ve sorgulamaya neden oldu. Belki de bu deney için ilk amacı bu olmasa da kendini aşma yolundaki performansında cüretkâr ve ödün vermez oluşunu ilginç buluyorum. Yavaşça geçmesine rağmen yoğunlaşan bu dönemde, kendini hem egosuyla hem de toplumla karşı karşıya buluyor ve bu engelleri içtenlikle göğüslüyor. Sonunda, yaklaşmakta olan çağımızın hayatta kalan asıl aracı olan aşkla sezgisel olarak ‘savaşıyor’.

TUNA TUNABOYLU HAKKINDA


1997 yılında Antalya’da doğan Tuna Tunaboylu, sürükleyici ve öngörülemez bir yolculuk halinde olan bir sanatçıdır. Gerrit Rietveld Academie’ye kaydolmadan önce İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümünde öğrenim gören sanatçının, çalışma alanında ve vizyonunda yaptığı bu köklü değişik, performanslarına ve diğer projelerine de derinlemesine işlemiş olan sanata yönelik cesaretinin ve tutkusunun bir göstergesidir.


Tuna, pek çok sanat dalında eğitim görmüş olmasına rağmen, arayışını, zihninin ve bedeninin unsurlarını birleştirdiği performans sanatında bulmuştur. Bu zihinsel ve fiziksel keşif, geçmişte olduğu gibi bugün de yorucu ve zahmetli olsa da, hem bir sanatçı hem de bir birey olarak Tuna’nın kendini tanımasını sağlamıştır. Tuna’nın sanatsal vizyonu kendini ifade etmeye, cesarete ve doğallığa dayanır. Bu bileşenleri kullanma yoluyla Tuna, onu bir sanatçı olarak geliştiren zihinsel ve fiziksel sınırlarını hem keşfeder hem de onları zorlar. Zor ve sancılı olsa da bu dönüşüm, sanat yapmaya tutkulu ve ciddi genç sanatçılar için alınması gereken önemli bir yoldur. Tuna’nın projeleri, fiziksel dayanıklılığın, zihinsel farkındalığın, ruhsal keşiflerin ve –belki de daha önemlisi– yaşamın sınırlarını sorgulayacak ölçüde meraklı ve açık fikirli olanlar üzerinde büyük bir etki yaratmaktadır.