TAŞLAR

Sanat Konuşmaları: Okay Özkan & Burak Delier
03.01.2019

Bilsart 03 Ocak – 15 Ocak tarihleri arasında Okay Özkan’ın ‘Taşlar’ isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, ismini Okay Özkan’ın video yerleştirme çalışmasından alıyor.

Taşlar, ilk olarak 2014 yılında Den Haag Kraliyet Akademisi’nde yaptığım ve halen devam eden bir çalışma. Den Haag’a gittiğimde genel olarak İstanbul sokaklarına kıyasla “steril” sokaklarla karşılaştım. Bu steril ve düzenli şehirde karşınıza nadiren çıkacak “düzene ait olmayan” birçok şey size ilginç gelebiliyor. Şehirde dolaşırken karşıma çıkan üç tane taşı alıp üzerlerine düşünmeye başlamam Taşlar isimli çalışmanın başlangıcı oldu. Taşları avucumda tutarken daha iyi nasıl kavranacağını düşündüm; örnek vermek gerekirse yerden atmak için bir taş aldığımızda farkında olmadan, milisaniyeler içinde, onu daha iyi kavrayacak bir nokta ararız. Buradan yola çıkarak “kavramak” anahtar kelimesi ve “daha iyi nasıl tutarım” sorusu bu çalışmayı şekillendirdi. Taşlar çalışmasındaki videolarda, taşları avucumda daha iyi kavrayabilmek için döndürüp duruyorum. Ayrıca videodaki taşlar da kaide üzerinde sergileniyor; tabi her taş alındığı yere dair anlamları beraberinde getiriyor. Örnek vermek gerekirse Okmeydanı’ndan ya da Şanzelize Caddesi’nden alınan taşların kodlarını birbirinden farklı okuruz.

OKAY ÖZKAN hakkında:

1987, Ankara

Görsel sanatlar üzerine olan lisans eğitimini Marmara Üniversite’nde, sanat ve tasarım üzerine olan yüksek lisans eğitimini ise Yıldız Teknik Üniversite’sinde tamamladı. Bir dönem Royal Academy of Art, The Hague’de eğitimini sürdüren sanatçı İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Çalışmalarında iktidara ait simgeleri ve kodları ters yüz eden Özkan heykelden videoya, enstalasyondan performansa kadar çeşitli disiplinleri toplumsal cinsiyet, hafıza ve pedegojiyle ilişkilendirerek kullanır. Perdeli Natürmort, Galerist (2018); Geçicilik – Farklar’ ve Ötesi, Marmara Üniversitesi(2017); İçine Çekildiğim Dünya, Cermodern(2016); Sessions I, Mixer (2016); Mümkün, Kargart (2014); Skinny Dipping in the Void, Noordwall, Den Haag (2014) gibi birçok karma sergide yer alan sanatçı İstanbul Rotary Sanat Yarışması(2018), Güncel Sanat Proje Yarışması(2016) ve Siemens Sanat/ Sınırlar Yörüngeler 17 (2015)’den ödül almıştır.

2018 yazında Stacion CCA’ın Summer School as School programına katılan Özkan 16. İstanbul Bienali’nin çalışma ve araştırma programında yer almaktadır.