ETTEN, KEMİKTEN

KÜRATÖR:KEVSER GÜLER

Sanat Konuşmaları: Çınar Eslek
03.07.2019

Bilsart, 3 Temmuz – 27 Temmuz tarihleri arasında, küratörlüğünü Kevser Güler’in üstlendiği “Etten, Kemikten” isimli sergiye sahipliği yapıyor.

Kevser Güler’in küratörlüğünü üstlendiği program, 18 Mayıs’ta Amerikan Hastanesi Operation Room sergi salonunda ilki açılan “etten, kemikten” sergi sergisinin bir parçası olarak gerçekleşiyor. 3 – 13 Temmuz arası Çınar Eslek’in ve 17 – 27 Temmuz Linda Dement & Nancy Mauro-Flude’un birer videosu gösterilecek. Çınar’ın Zemin (Prolog), 2019 adlı yapıtı ile Linda ve Nancy’nin “Bir Bayrağa Dönüştürülmüş Siberfeminist Çarşaf” performans dokümantasyonunu bir arada göstermek fikri, sanatçıların üretimlerinde bedenle ve feminist dayanışma pratikleriyle ilgilenme biçimlerinden doğdu. Sanatçılar, bedenin oluş, eyleme ve maruz kalma, etki etme ve etkilenme kuvvetlerini üstlenmeye davet ederken, birbirine şifa olmanın, beraber yola çıkmanın ve güçlenmenin imkanlarına yöneliyor. 

Operation Room’da açılan “Etten, Kemikten”in ilk sergisi,  Alican Şahinler, Deniz Gül, Deniz Pasha, İris Ergül, Joachim Franz Beich, Kerem Ozan Bayraktar, Laurie Charles, Linda Dement & Nancy Mauro-Flude, Marina Papazyan, Nilbar Güreş, Pedro Barateiro ve Şafak Çatalbaş’ın yapıtlarını kapsıyor. Operation Sergisi de 27 Temmuz’a kadar görülebilir.

ÇINAR ESLEK

ZEMİN(PROLOG)

Pek çok yapıtında hareket imkanlarıyla bedene ve hareketin izlerine bakan Çınar Eslek, Zemin (Prolog), 2019’da zamansal geçişler içinde adım atmayla ve yürümeyle ilgileniyor. Başka, aksayan, yerden kesilen, göğe bakan adımları tekil bir yürüme deneyiminin anları olarak, izleyiciyle paylaşıyor. Çağrısımsal sözlerle birlikte, açtığı bu yürüme deneyiminin özgüllüklerine, biricik ritmine bakmaya davet ediyor. Çınar, Zemin (Prolog)’u 2020’de açacağı kişisel sergisinin işlerinden biri olarak üretti. Son dönemlerde, hem otobiyografik referanslarıyla hem metaforik anlamları içinde, birlikte yürümek, ve yürümek için birbirine güç vermek üzerine düşünen sanatçı, Zemin (Prolog)’da bir başlangıç anını nasıl ve nerede görebileceğimizin peşine düşüyor.

Bir sabah uyandığında..

Masana geçtiğinde..

Çayırda yürürken..

Ayakların yerden kesildiğinde..

ÇINAR ESLEK hakkında:

Çınar Eslek, İstanbul’da yaşıyor ve üretiyor. Ağırlıklı olarak, video, resim ve fotoğraf kullanan, yer yer üç boyutlu nesneleri de dahil ettiği çalışmalarında Eslek beden, zaman ve mekan deneyimini kendi kişisel deneyimleri ile bir arada ele alarak bir geçişlilik sağlayan çalışmalara odaklanıyor. Bedenin oluş ve eyleme potansiyellerinin sınırlarını, döngülerini ve etkileşimlerini yeniden üretip ve kurguluyor.

Lisansını Mimar Sinan Üniversitesi, Yüksek lisansı Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü resim bölümünde tamamlamıştır. Son kişisel sergilerinden bazıları: ‘’Koyaanisqatsi’’ (2016, PGArt, İstanbul);’’ Keskinlikten Uzak’’ (2013 Pi Artworks İstanbul)

Son dönemde katıldığı grup sergileri: ‘’Before The Past – After The Future’’ (2018, 6.İnternational Çanakkale Biennial) ‘’The Animal Side’’, (2018, Mixer Gallery, İstanbul)