MAYIS 2018

Bilsart, 4. Uluslararası Mardin Bienali’ne yan etkinlik olarak, bienal sanatçılarından John Gerrard ve Senem Gökçe Oğultekin’in çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

FLAG (NİLE)

Sanat Konuşmaları: John Gerrard & Ebru Yetişkin
Soho House İstanbul
12.05.2018

Bilsart, 4. Uluslararası Mardin Bienali’ne yan etkinlik olarak, John Gerrard’ın “Flag (Nile)” isimli çalışmasına 4 Mayıs – 17 Mayıs tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Flag(Nile) 2017, Kahire yakınlarındaki Nil Nehri’nin bir bölümünü göstermektedir. Nehir kenarlarındaki binaların ve ağaçların yansımalarının yanı sıra nehir renkleri dijital olarak yeniden yaratılmıştır. Sahnenin merkezinde, bir benzin sızıntısı görüntüsü oluşturulur – canlı bir prizmatik alan yaratmak için zamanın değişimine bağlı olarak ışığı doğru ve keskin bir şekilde kırar ve böylece zaman içerisinde durmadan değişen bir şekil ortaya çıkar. Bakış açısı bu formu çevrelerken iş gece ve gündüzün 365 günlük güneş döngüsünün sonucu ortaya çıkar. Dalgaların yumuşak şekilde salınımı, bu sahneye hayat verir ve işin ismine kaynak olur.

JOHN GERRARD HAKKINDA:

Dublin, 1974

John Gerrard, Dijital sanatın önemli figürleri arasındadır. Film ve video olarak görülen çalışmaları gerçek zamanlı bilgisayar grafikleriyle ortaya çıkardığı sanal simülasyonlardır. Sanatçı, üretimlerinde askeri teknolojiler ve oyun endüstrisinin geliştirdiği teknolojileri kullanır. Seçilmiş sergileri arasında; Western Flag, Somerset House with Channel 4, Londra, İngiltere (2017), Power. Play, Ullens Centre for Contemporary Art, Pekin, Çin (2016), Infinite Freedom Exercise, Pinakothek der Moderne, Münih, Almanya, (2015), Solar Reserve, Lincoln Center in Association with the Public Art Fund, New York NY and Exercise, Borusan Contemporary, Istanbul, Türkiye (2014), Pulp Press (Kistefos), Kistefos Museet, Jevnaker, Norveç (2013), Exercise (Djibouti), Modern Art Oxford, Oxford, İngiltere (2012). Sanatçının çalışmaları aralarında Tate, Londra; MoMA, New York; SF Moma, San Francisco; LACMA, Los Angeles; Hirshhorn Museum ve Heykel Bahçesi, Washington; Kistefos Collection, Norveç; IMMA, Dublin; Borusan Contemporary, Istanbul ve bir çok özel koleksiyonda yer alır.