HAKKIMIZDA

Bilsar, video sanatının sergilenmesi için bir alan sağlamak amacıyla merkez binasının bir bölümünü kâr amacı gütmeyen, video sanatına odaklanan bir sanat mekânına dönüştürdü. 2018 yılından bu yana Bilsart, sanatçıların çağdaş video sanatı üretimlerini her 15 günde bir değişen bir programla sunmaktadır. Bu program, her sergide tek bir iş gösterme ilkesine dayanmaktadır. Bilsart’ın bu alana odaklanan bir kitaplığı da bulunmaktadır.

Bilsart, bu dinamik sergi programı kapsamında solo sergilere, küratöryel projelere, konuşma etkinliklerine, sanat kuruluşları/galeri iş birliklerine ve diğer çağdaş sanat disiplinleriyle paralel gösterimlere ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’un çağdaş sanat rotasında konumlanan Bilsart, her sergiyi sergi üzerine gerçekleştirilen sanatçı konuşması etkinliğiyle açmakta ve tüm sanat konuşmalarını Bilsart Youtube kanalında arşivlemektedir.

Bilsart, Türkiye genelinde pek çok sanat kurumu ve organizasyonun katılımıyla 2021 yılında ilki gerçekleşen SENKRON ‘Eş Zamanlı Video Sergileri’ etkinliğinin hayata geçmesine öncü olmuş, SENKRON ekibi ile beraber organizasyonunu gerçekleştirmektedir.

Bilsart, ilkini 2020 – 2021 dönemleri içerisinde gerçekleştirdiği Açık Çağrı programı ile her sene seçilen 1 sanatçının video projesini tamamlaması adına üretim desteği sağlamaktadır. Katılım koşulları doğrultusunda video sanatı üzerine çalışan herkesi başvuru yapmaya davet eden Bilsart; bu çağrı ile Seçici Kurul’un değerlendirmeleri sonucu belirlenen video projesine üretim desteğinin yanı sıra, tamamlanan proje Bilsart ’ta sergilenerek, eserin 1 edisyonu Bilsar Koleksiyonu’na dâhil ediliyor.

Bilsart her yıl 1 Ocak, dini bayramlar ve resmi tatil günleri kapalıdır.

EKİP

Selman Bilal – Bilsar Kurucu & CEO

Ceren Taşkent Acarol – Bilsar Kreatif Direktör

Zeynep Tetik – Bilsart Proje Yöneticisi

Sinan Eren Erk – Bilsar Sanat Koordinatörü

Mahmut Uğur Çeker – Bilsar IT Yöneticisi