HAKKIMIZDA

Bilsar, video sanatının sergilenmesi için bir alan sağlamak amacıyla merkez binasının bir bölümünü kâr amacı gütmeyen, video sanatına odaklanan bir sanat mekânına dönüştürdü. Üst katta konumlanan Bilsart’ın alt katı artık Monoco sergilerinin yer alacağı Monoco.artspace olarak kullanılmaktadır. Binanın giriş alanına ise Petra Roasting Co. açıldı!

2018 yılından bu yana Bilsart, sanatçıların çağdaş video sanatı üretimlerini ve video üretimleri beraberinde farklı pratikte eserler beraberinde sergilerine her 15 günde bir değişen bir programla yer vermektedir. Bilsart’ın bu alana odaklanan bir kitaplığı bulunmaktadır.

Bilsart, bu dinamik sergi programı kapsamında solo sergilere, küratöryel projelere, konuşma etkinliklerine, sanat kuruluşları/galeri iş birliklerine ve diğer çağdaş sanat disiplinleriyle paralel gösterimlere ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’un çağdaş sanat rotası Beyoğlu Şişhane’de konumlanan Bilsart, her sergi açılışını sanatçı konuşması etkinliğiyle açmakta ve tüm sanat konuşmalarını Bilsart Youtube kanalında arşivlemektedir.

Bilsart, Türkiye genelinde pek çok sanat kurumu ve organizasyonun katılımıyla 2021 yılında ilki gerçekleşen SENKRON ‘Eş Zamanlı Video Sergileri’ etkinliğinin hayata geçmesine öncü olmuş, SENKRON ekibi ile beraber organizasyonunu gerçekleştirmiştir.

Bilsart, ilkini 2020 – 2021 dönemleri içerisinde duyurduğu Video sanat üretimleri için Açık Çağrı programı ile her sene seçilen 1 sanatçının video projesini tamamlanması üzere üretim desteği sağlamaktadır. Katılım koşulları doğrultusunda video sanatı üzerine çalışan sanatçıları başvuru yapmaya davet eden Bilsart; bu çağrı ile Seçici Kurul’un değerlendirmeleri sonucu belirlenen video projesine üretim desteği sağlanmasının yanı sıra, tamamlanan proje Bilsart’ta sergilenmektedir. Eserin 1 edisyonu ise Bilsar Koleksiyonu’na dâhil edilmektedir.

Bilsart her yıl 1 Ocak, dini bayramlar ve resmi tatil günleri kapalıdır.

EKİP

Selman Bilal – Bilsar Kurucu & CEO

Ceren Taşkent Acarol – Bilsar Kreatif Direktör

Gizem Öğüt – Bilsar Sanat Proje Yöneticisi

Sinan Eren Erk – Bilsar Sanat Koordinatörü

Mahmut Uğur Çeker – Bilsar IT Yöneticisi