FEZ GEZ

Sanat Konuşmaları : GUGUOU
14.09.2022

Bilsart, 14 Eylül – 1 Ekim 2022 tarihleri arasında Güneş Terkol, Güçlü Öztekin ve Oğuz Erdin’den oluşan performatif kolektif GuGuOu’nun FEZ GEZ adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

İstanbul merkezli kolektif ha za vu zu, sanatsal ifade tarzlarını durumsal estetik ve performatif jestler aracılığıyla oluşturdu ve çoğu zaman müziği birçok unsur arasında birleştirdi. Kolektif o zamandan beri müziğin başrol oynadığı başka bir grup olan GuGuOu’yu doğurdu. Bu yeni kolektif, dört yıldır birlikte çalıştığı klavye ve vokalde Güneş Terkol, bas gitar ve vokalde Güçlü Öztekin, akustik/elektronik davul ve ses işlemede Oğuz Erdin olmak üzere üç üyeden oluşuyor. Bu nedenle çalışmaları, kendin yap (DIY) yaklaşımı ve popüler formların yanı sıra işlenmiş sesler, düşük teknoloji, elektro akustik, tekrarlama, kısa ve basit kendine özgü vokalizm eşliğinde yüksek ritmik müzik ile denemeler veya esnetme ile karakterize edilir. . Sesi ve vokalleri manipüle etmek için elektronik araçlar kullanırlar. Sözler günlük karşılaşmalardan türetilirken, titizlikle prova edilmiş müzik performansları kolektif doğaçlamalardan doğar. Sanatçılar kendilerini çok çeşitli farklı ortamlarda haz vu zu olarak ifade ettiler ve uygulamalarının disiplinler arası doğası kolayca GuGuOu performanslarına genişletildi. Bunların önemli bir özelliği, şenlikli ilişkiler kurdukları müzisyenler, sanatçılar ve filozoflarla sahneyi paylaşmayı içerir.

Sonuç olarak, GuGuOu tarafından inşa edilen müzik performansları ve işbirlikçi durumlar, hem İstanbul’da hem de başka yerlerde sanat alanlarını enerji ve bağlantı ile canlandırma ihtiyacına cevap veriyor.

Metin: Pelin Uran

GUGUOU  “FEZ GEZ” video, süre: 23:55, 2022 tüm müzikler Guguou grubuna aittir. Miks: Oğuz Erdin & Barkın Engin Master: Barkın Engin

Parça Listesi: Siyah Mat Cam Pa Pa Pa Uzun Ses Parkta bir Gün Bas Bas Bas Martı Tavşan Ayı Yürür İnsan Kalbiyle

– dansçılar : Taldans ( Filiz Sızanlı – Mustafa Kaplan- Fırat Kuşcu); İkra Kılıç, Tyler Thacker, Atalay Yeni, Sinan Logie, Bora Çeliker, Mert Öztekin; Pınar Akkurt ,Güçlü Öztekin,Güneş Terkol, Oğuz Erdin

– obje ve kostümler Pınar Akkurt,Ersöz Ata, Güneş Terkol, Güçlü Öztekin

animasyonlar Mert Öztekin

video efektler Candaş Şişman

kamera  Emirkan Corut, Özgür Korkmaz , Atalay Yeni

montaj  Sinan Güldal

GUGUOU HAKKINDA

İstanbul’da yaşayan performans kolektifi GuGuOu Dada, durumsal estetik ve performatif jest aracılığıyla sanatsal ifade tarzlarını oluşturur ve çoğu zaman diğer birçok unsurun yanı sıra müziği de birleştirir. GuGuOu, 27. Istanbul Caz Festivali (2020), Nonsesnselessness, 48nh. Neukölln, Berlin (2020), Pasmarti Plak Yayını, Shalgam Records (2019), Monotone Music Dialogue, Kino Armata, Kosova (2019), 16th Istanbul Biennial açılış performansı (2019), Güçlü Öztekin solo sergisinin açlış performansı,  Dirimart, Istanbul (2017), “Aylaklar”, sergisi açılış performansı, Fransız Kültür, Istanbul (2017), “Yeşil Bir sabah”, performans, Soho, Istanbul (2016), “Along Song-2”, konser Cité internationale des arts Paris (2016), “Along Song”, Güneş Terkol’un yerleştimesinde açılış performansı, 32 nd  Sao Paulo Bienale , Brasill (2016) adlı sergi ve etkinliklerde yer almıştır.