ERDİ BAHAR SARDI YİNE CİHANI DÖNÜŞÜM

Çevrimiçi Sanat Konuşması: Eda Şarman
22.04.2020

Bilsart, 22 Nisan – 30 Nisan 2020 tarihleri arasında Eda Şarman’ın “Erdi Bahar Sardı Yine Cihanı Dönüşüm” isimli çevrimiçi sergisini gerçekleştiriyor.

Doğa beklenmedik, doğa döngüsel, doğa değişken, değiştiren. Bu güç karşısında insanoğlu ile doğa arasında gidip gelen bir usta-çırak ilişkisi olmuştur. Her lale soğanının yeni bir tür ortaya çıkarabilme olasılığının padişahları, vezirleri, sanatkarları, gezginleri ve hatta kasapları hayretle büyülediği Lale Devri, ustalığın bu çiçeğe bırakıldığı dönem olarak da anılabilir. Hala bugün Nisan denildiğinde Emirgan Korusu’nda yürüyüşe çıkmak gelir akla. Bu sene Mart sonu çıktığım yürüyüşte binlerce lale açmış, ziyaretçileri bekliyorlardı, ancak doğanın yarattığı yeni düzen bizleri evlerimize kapatıyordu. Son yüz yıldır ustası olduğumuz doğa artık bize başkaldırdı, hayatımızı yeniden tanımamız ve şekillendirmemiz için duraklattı. Bu süreçte uzun yıllar dokunmadığım piyano tuşlarıyla tekrar buluştum ve son yürüyüşümde karşılaştığım doğanın yenilenme gücünü düşünmeye başladım. Bizlerin bir araya gelemediği bu bahar ancak dayanışmayla bitebilecek bu süreye atfen Emirgan’ın lalelerini sizlerle paylaşabilmek için bir araya getirdim.

EDA ŞARMAN HAKKINDA

Eda disiplinlerarası üretim yapan ve İstanbul’da yaşayan bir sanatçı. Mimarlık, fenomenoloji ve “tentacular thinking” üzerine yoğunlaşan pratiği, mekanları birer organizma olarak algılamayı önerir. Bizler tarafından yaratılan mekanlar hayatımızı şekillendiren ritimleri de içinde bulunduruyor. Yarattığı eserler mekanlarla ayırt edilemez hale gelmiş bu hikayeleri, efsaneleri, ritüelleri ve yapısal gücün izlerini hatırlamaya ve ayıklamaya çalışır; doğrusal bir zaman ve sınırlı mekan algılarını sorgular.

2016 yılında mimarlık lisansını Pratt Institute’tan almış ve sonrasında 2019’da Royal College of Art’ta Moving Image yüksek lisansını almıştır. 2018 yılından beri Londra`da çeşitli kısa film gösterimlerinde işlerini sergilemiş ve Art Licks Weekend`in sağladığı serbest yaratıcı ortamda performanslar düzenlemiştir. 2019 yazından beri Istanbul`a döndü, sanat üretimi ve sergilerine burada devam ediyor.