GÜNLÜK RİTÜELLER

Çevrimiçi Sanat Konuşması: Deniz Gül
06.05.2020

Bilsart, 6 Mayıs – 16 Mayıs 2020 tarihleri arasında Deniz Gül’ün “Günlük Ritüeller” isimli çevrimiçi sergisini ve çevrimiçi sanatçı konuşmasını gerçekleştiriyor.

Gül’ün Günlük Ritüeller adlı çalışması, 2011-2012 yılları arasında sanatçının telefonuyla çektiği kısa videolarının bir derlemesidir. Gündelik hayatta gerçekleşen karşılaşmalar, bir tür yerellik penceresinden ve alelade günlük ritüellere odaklanarak çekilmiştir. Bavul hazırlamak, gazete kesmek, dua etmek, eğlenmek, nehirler akmaya ve kuşlar uçmaya devam ederken kahve yapmak gibi basit ve sıradan şeyler, gördüklerimizin çekirdeğini oluşturur…

Bir an beliriverir ve sonra ortadan kaybolur! Gül’ün bakışı tesadüfi, rahat, iç güdüsel ve hassas görünür. Çoğumuzun bu tür küçük edimlere dikkat kesildiği Covid 19 günlerinin, daha önce Türkiye’de sergilenmemiş bu işi görmek için iyi bir zaman olduğunu düşündük. Belki de şu an en temel konulara dönme ve günlük görevlerimizi nasıl gerçekleştirdiğimize dair en küçük ayrıntılara bir kez daha bakma zamanıdır.

DENİ GÜL HAKKINDA

1982 yılında Türkiye’de doğan çağdaş sanatçı Deniz Gül, yazar ve kavramsal heykeltıraş olarak tanınır. Gül’ün yapıtlarının tamamı dil, yüzey ve kazıyla ilgilidir. İstanbul Bienali ve Sharjah Bienali gibi kurumsal sergilerde yer almasının yanı sıra; Gül’ün yapıtları Arter, Framer Framed ve Badischer Kunstverein gibi önemli galeri ve müzelerde de sergilenmiştir.  Yapıtları, Sharjah Sanat Enstitüsü, JP Morgan ve Arter koleksiyonlarına da dâhil olan Gül’ün kaleme aldığı makaleler Artnet News, Frieze Magazine, Financial Times ve Art in America gibi yayınlarda Dul hakkında makaleler yayımlanmıştır. Son romanı Norgunk tarafından yayımlanan sanatçının son denemesi Eylül 2019’da Arter’de yayımlanmıştır.