BİR KADINA ÜRKÜTMEDEN NASIL DOKUNURSUNUZ?

Çevrimiçi Sanat Konuşması: Zeyno Pekünlü
20.05.2020

Bilsart, 20 Mayıs – 30 Mayıs tarihleri arasında Zeyno Pekünlü’nün “Bir Kadına Ürkütmeden Nasıl Dokunursunuz?” isimli çevrimiçi sergisini ve çevrimiçi sanatçı konuşmasını gerçekleştiriyor.

“Bir Kadına Ürkütmeden Nasıl Dokunursunuz?” videosu Youtube arama motoruna “Nasıl kadınları tavlarım?” sorusu sorulduğunda karşımıza çıkan videolardan oluşturulmuş bir kolaj video. Hayat Koçları ve PUA’ler ((Pick-up Artist / Kadın Tavlama Sanatçıları) kendilerine özel ve herkesin erişimine açık Youtube kanalları üzerinden “Kadınlar ne ister?, Kadınlar üzerinde nasıl cazibe yaratabilirsiniz? Telefonlarını nasıl istemelisiniz? Kadını eve atabilmek için onu arkadaşlarından nasıl ayırmalısınız?, Bir kadını ürkütmeden ona nasıl dokunabilirsiniz?” gibi soruların “sözde” cevaplarını paylaşıyorlar.

Kendinden menkul hayat koçları, şaibeli uzmanlar ve PUA’ler kadın tavlama sanatının detaylarını anlatırken eril söylemin yeni ve popüler mecraları ortaya seriliyor.

ZEYNO PEKÜNLÜ HAKKINDA

Zeyno Pekünlü (1980, İzmir) Barselona Üniversitesi’nde Sanatsal Araştırma ve Üretim Master programını tamamladıktan sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden sanatta yeterliğini aldı. İstanbul’da yaşıyor ve İstanbul Bienali’nin genç sanatçı ve araştırmacılar için başlatmış olduğu İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı’nı (ÇAP) yürütüyor.  Çalışmalarında kadınlık ve erkekliğin cinsiyet rolleri olarak inşası, bilginin ve bilgi paylaşımının sorgulanması gibi konular aracılığı ile farklı tahakküm biçimlerinin kamusal ve özel tezahürlerini kat ederek iktidar teknolojilerini sorunsallaştırıyor.