DİRENİŞ BAHÇESİ

Çevrimiçi Sanat Konuşması: Meriç Algün
03.06.2020

Bilsart, 3 Haziran – 13 Haziran tarihleri arasında Meriç Algün’ün “Direniş Bahçesi” isimli çevrimiçi sergisini ve çevrimiçi sanatçı konuşmasını gerçekleştiriyor.

İstanbul’da merkezi bir semt olan Galata, MS 100’de kırsal bir incir ağacı bahçesiydi. Meriç Algün, o bölgede konaklarken kayıp plantasyonun sembolik kalıntılarını aradı. Diğer birçok çalışmada olduğu gibi, konusuna araştırmacı bir şekilde yaklaştı. Bölgeyi metodik olarak gezerken, günümüzde parke taşları arasında, avlularda ve bölgedeki otoparklarda yetişen incir ağaçlarının fotoğraflarını çekti. Bölgede bir kadın olarak gezinmek, özellikle erkekler arasında çok fazla tepki yarattı. Başı boş gezintileri sırasında gördüklerini ve izlenme deneyimi üzerine düşündüklerini bir not defterine yazdı.

Meriç Algün, aynı zamanda, yürüyüşlerinde yaşadıklarıyla birçok bağlantısı olan incir üzerine araştırmalar yaptı. İncir, belirli bir yaban arısı türü ile döllenen “sahte bir meyvedir”. İncir ağacının çiçekleri tek eşeylidir ve modern plantasyonlarda erkek ve dişi ağaçlar mahsulün boyutunu artırmak ve üremeyi kontrol etmek için ayrı tutulur. Kültürel tarihte, incir yaprakları yontulan veya resmedilen bedenlerin cinsel organlarını örtmek için kullanılmıştır ve meyvenin kendisi erotik duygular içeren bir şehvetle bağdaştırılmıştır. İncirin farklı çağrışımları ve sanatçının Galata bölgesindeki izlenimleri, kamusal alan, kayıp cennet ve ataerkil toplumla ilgi olan “Direniş Bahçesi” enstalasyonunun temelini oluşturuyor.

MERİÇ ALGÜN HAKKINDA

Meriç Algün (d. 1983, İstanbul), sanatçı, Stockholm’de yaşıyor. Lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi’nde (2007), yüksek lisans eğitimini ise Stockholm’deki Kraliyet Akademisi’nin Güzel Sanatlar Programında (2012) tamamladı. Algün, Spike Island, Bristol (2019); Kunstverein Freiburg (2015); Moderna Museet, Stokholm (2014); Art in General, New York (2013) ve Witte de With, Roterdam (2012) gibi kurumlarda çok sayıda kişisel sergi açtı ve 14. İstanbul Bienali (2015);5. Selanik Bienali (2015); 56. Venedik Bienali (2015);12. Cuenca Bienali (2014);19. Sidney Bienali (2014) ve 12. İstanbul Bienali’nin de (2011) aralarında bulunduğu birçok uluslararası bienale katıldı.