KOZA

Sanat Konuşmaları: Mehtap Baydu & Selman Bilal & Ceren Taşkent Acarol
16.11.2022

Bilsart, Galeri Nev ve Tarabya Kültür Akademisi iş birliğiyle Mehtap Baydu’nun “Koza” isimli sergisine 16 Kasım – 26 Kasım 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.  

Bir video performans olarak kurgulanan eser, Mehtap Baydu’nun gündelik hayat deneyimleri çerçevesinde etkileşimde bulunduğu otuz üç erkeğin gömleklerini kullanarak yaptığı ve kendi çıplak bedeni etrafına ördüğü kozayı merkezine alır. Önce gömleklerin sahiplerinin fotoğraflarını çeken Baydu, sonra bu gömleklerden elde ettiği şeritlerle kendine bir koza örmek için Almanya’nın Kassel kentindeki documenta-Halle’nin boş mekânına yerleşir. On sekiz gün boyunca seyircisiz gerçekleşen bu performansa M. Uwe Kroll ve Christoph Neugebaueur tarafından alınan video kaydı, sanatçının çektiği fotoğraflar ve ürettiği koza tanıklık eder.

 “Bu dünyadaki konumumuzda, ailelerimizin yanı sıra, arkadaşlarımız ve tanıdıklarımız da merkezi bir önem taşır. Mehtap Baydu, 2014-2015 yıllarında hayatında önemli yeri olan erkeklerin (dostlar, tanıdıklar, meslektaşlar, eski okul arkadaşları, sık sık alışveriş yaptığı büfenin sahibi gibi) fotoğraflarını çekiyor. Fotoğrafı çekilen tüm erkekler istedikleri pozu verebiliyorlar, ancak çekimden sonra üzerlerindeki gömleği sanatçıya teslim etmek zorundalar. Baydu bu gömlekleri uzun şeritler halinde kesiyor, yumak haline getiriyor ve şişlerle örerek kendisini bir koza ile sarmalıyor.”

Barbara Heinrich

MEHTAP BAYDU HAKKINDA

Mehtap Baydu Bingöl’de doğdu. Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde ve Kunsthochschule Kassel’de Prof. Dorothee von Windheim’dan heykel eğitimi aldı. Bitirdikten sonra Prof. von Windheim’ın yüksek lisans öğrencisi oldu. Mehtap Baydu, Berlin’de yaşıyor ve çalışıyor.

Mehtap Baydu’nun performansları ve yerleştirmeleri uluslararası alanda tanınır hale geldi. Çalışmaları, çok kültürlü bağlamlarda toplumsal cinsiyet rollerini ve hassas dini ve politik temaları araştırıyor. Seyirciyi performanslarına dâhil ediyor ve sembolik nesneler ve durumlar kullanarak izleyiciye meydan okuyor. Sanatsal kaygılarını en iyi şekilde ifade etmek ve aktarmak için performans ve yerleştirmeye ek olarak heykel ve fotoğrafı medya olarak kullanıyor.

2020 yılında Kulturakademia Tarabya’da konuk sanatçı olarak davet edilen Baydu, VI. Ural Endüstri Sanat Bienali sanatçılarından biri oldu. Mehtap Baydu, son olarak 2021 yılında Nordhorn şehrinin sanat ödülüne layık görüldü. 2022 yılında Galeri Nordhorn’da solo sergisi gerçekleşti.

(Selected Prizes and Stipends)

Art Prize of the Städtische Galerie Nordhorn. 2021, Research stipend, Berlin Senate 2021, Stipend, Kulturakademie Tarabya 2020, Support grant, “Derık” Project, Badischer Kunstverein 2018, Support grant, “Kasseler Kunstpreis – Dr. Wolfgang Zippel-Stiftung“ Kassel, 2011 , UPK Art Prize 2011, Stipend, Otto Braun Foundation, Kassel University, Kassel 2009-2010, Stipend for foreign students, Kassel University, 2009

(Selected Solo- and Group Exhibitions)

Baydu’s works have been displayed e.g. in:, “I Am Nobody. Are You Nobody Too?” Meşher Istanbul, “Durchlässigkeit” Galerie Nordhorn 2022 (solo), “Empowerment” Kunstmuseum Wolfsburg 2022, “Der Wald war noch Nackt” Galerie Nev Ankara 2022, (solo), “MITbeSTIMMEn” Galerie Nord, Berlin 2022, Global Artfestival,Germanisches Nationalmuseum, Nuremberg 2021, “Studio Bosporus” Festival, Kunstraum Bethanien, Berlin 2021, “A Time to Embrace and to Refrain from Embracing“ Ural Biennale, Yekaterinburg 2021, “State and Nature” Staatliche Kunsthalle Baden-Baden 2021 , “Alone Together” STUK, Leuven 2019– 2020, “Words Are Very Unnecessary” Arter, Istanbul 2019–2020 , “Cuma“ Edition Block, Berlin 2018 (solo), “Derık“ Badischer Kunstverein, Karlsruhe 2018 (solo) , “Dialoge” London Art Fair 2018 (Solo) , “Kiss” Bröhan-Museum, Berlin 2017, “Ğ – queere Formen wandern” Schwules Museum Berlin, 2017, “Identity Relations“ kjubh e.V, Cologne 2017 (solo), “Diese Sehnsucht gehört uns!” Centre of Contemporary Art Znaki Czasu (CoCA), Torun 2016 , “Mythologien” 3. Mardin Biennale 2015, “Die unbeantwortete Frage“,Iskele 2, SCHWANENGESANG / Swan Song, Berlin 2013 and “Spaziergang” Kunsthalle Fridericianum, Kassel, 2009.