AŞIK KADINLAR

Sanat Konuşmaları: Ferhat Özgür & Nergis Abıyeva
02.03.2022

Bilsart, Dünya Kadınlar Günü’nde kadın haklarına ve kadına yönelik şiddete dikkat çekmek adına, Ferhat Özgür’ün “Aşık Kadınlar” isimli sergisine 2 Mart – 19 Mart tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

“Aşık Kadınlar” da üç yetişkin kadın kameranın önünde artık hayatta olmayan kocaları hakkında konuşmaya başlarlar. Kadınlar aynı zamanda kendi cinsel deneyimleri, kocalarının alkol bağımlılıkları ve maruz kaldıkları ev içi şiddete ilişkin anılarını samimiyetle paylaşırlar. Oyuncular geçmişlerinde her hangi mutlu bir anı zikretmez gibi görünseler de ana karakteri oynayan kadın, çektiği tüm çilelere rağmen, hayatta olmayan kocasına karşı hala delicesine bir aşk beslemektedir. Merhum kocasından kalan nesneleri hatıra olarak saklamakta hatta ona bir dans performansı da atfetmektedir. Adım adım ilerleyen muhabbet, doğrudan ve neredeyse röntgencilik gibi gözükse de bizi geleneksel bir Türk evinin içine duyarlılıkla ulaştırır. Ferhat Özgür bir kez daha video anlatımla ölüm ve aşk gibi yüce bir konuyu görselleştirir. ‘Aşık Kadınlar’ ile gerçeklik ve idealleştirmeye yönelik belirsiz metaforlar yaratır.

FERHAT ÖZGÜR HAKKINDA

Ferhat Özgür İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. 10. İstanbul Bienali, 6. Berlin Bienali ve 9. Busan Bienali’ne katılmış olan Özgür’ün yapıtları, MoMA PS1, Michigan University Museum of Art, Pompidou Center-Paris, Marabouparken-Stockholm, IMMA-Dublin, MUMOK-Vienna, Moderna Musset-Malmö, Salzburg Modern ve Seul Museum of Modern Art gibi pek çok kurumda düzenlenen, kişisel sergi, grup sergisi ve festivallerde yer almıştır.