BİR CEVAP ŞAŞIRTABİLİR Mİ?

Sanat Konuşmaları: Merve Ertufan & Aslı Seven
21.10.2022

Bilsart, Merve Ertufan’ın “Bir Cevap Şaşırtabilir mi?” isimli sergisine 19 Ekim – 28 Ekim 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

“Bir cevap şaşırtabilir mi?” iki yarı-eliptik yüzey üzerinde metinler, şekiller ve renklerin video projeksiyonundan oluşuyor. Zaman zaman bir diyaloğun iki tarafını da gösterirken bazen de bozuk görüntüler, tek başına duran harfler ve monologlar sunuyor. Doğası muğlak özneler (olası botlar) kekeleyip kelime oyunları yaparak mantıksal bir söyleme katılıyor. Video, diyaloğu bir karşılaşma, en azından bir karşılaşma olasılığı olarak ele alıyor. Eser, hazırlık ve alıcılık kavramları üzerine düşünen bir yolculuğa çıkıyor. Sohbetin nereye varacağını önemsemeden anlık telaffuzlara, arada kalmışlıkta akan eşzamanlılık ve uyumsuzluğa vurgu yapılıyor.

MERVE ERTUFAN HAKKINDA

Merve Ertufan (1985, İstanbul) genellikle video, ses ve metin ile çalışmaktadır. Zihnin mikrofiziği denebilecek kadar detaya inen, dil ve alışkanlıkların arkasında yatan mekanizmalara bakan bir pratiği vardır. Bulmacalar ve imkansız hikayeler eşliğinde otobiyografik kurgular yazmaktadır. 2020 yılında Depo’da “Kafakurcalayan” isimli kişisel sergisini gerçekleştirmiştir. Grup sergileri arasında 13. Şarja Bienali’nin İstanbul Ayağı olan “Bahar” sergisi, Magasin CNAC’de “Take You There Radio”, SPOT Üretim Fonu ile “DBP 2”, Wilhelm-Hack Müzesi’nde “Liebe”, Tankut Aykut Galeri’de “Karakter”, Co-pilot’ta “Askıda Şarkı”, Tanas’ta “ISKELE 2. The Unanswered Question”, Arter’de “Haset, Husumet, Rezalet” ve Verkstad’da “Repeaters” yer almaktadır. Ashkal Alwan’daki Home Workspace Programı’na katılmış, Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar programını ve Konstfack’taki Art in the Public Realm programını bitirmiştir. 2010 yılında Tokyo’da Youkobo Art Space’de misafir sanatçı programına katılmış, 2016 yılında BStart Üretim Fonu’nu kazanmıştır.