HAVALANMA MESAFESİ

Sanat Konuşmaları: Başak Kaptan & Lewis Johnson
07.03.2018

Bilsart, Başak Kaptan’ın “Havalanma Mesafesi” isimli sergisine 07 Mart – 20 Mart tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergi, ismini Başak Kaptan’ın 2017 tarihli video çalışmasından alıyor.

“HavalanmaMesafesi”, REM Art Space’te Başak Kaptan’ın kişisel sergisi “Arboretum” kapsamında 15 Aralık – 15 Ocak tarihleri arasında görülmüştü, serginin küratörlüğünü Lewis Johnson yapmıştı. İkinci kez Bilsart / REM Art Space işbirliğiyle Bilsart’ta gösterilecek olan video, Başak Kaptan ve Lewis Johnson’un karşılıklı konuşmasıyla beraber 07 Mart’ta açılacak.

Uzun yıllardır Mardin’de eğitimci, sanatçı ve tasarımcı olarak çalışan ve yaşayan Kaptan, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli sergilere, video gösterimlerine ve kısa film festivallerine katıldı. Sanatçı, son dönemlerde, dijital kamera, çizim programları ve CNC lazer kesim tekniklerine yoğunlaştı.

Başak Kaptan’ın Bilsart’ta gösterilen son video çalışması olan “Havalanma Mesafesi”, belirsiz beyaz bir duvarın önünde arka arkaya beliren çam kozalakların duvara çarpmalarını ve parçalanmasını gösterir. Ağır çekimle kaydedilmiş bu videoda, fırlatılan ve duvardan geri tepen kozalakların parçalanışı ve düşüşü ile sanatçı, mahalle arasında rastladığı çocukların oynadığı savaş oyunlarını kendinde bir anı haline getirir. Bu anılaştırma, 2015’ten bu yana Güneydoğu’da yaşanan çatışmaların neden olduğu ve “basit anlamıyla bedensel hasarların ötesine geçen tehditlere de tepki olarak ortaya çıkar.”

BAŞAK KAPTAN HAKKINDA

(1978, İzmir)

1996-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Güzel Sanatlar Bölümü’nde lisans ve Grafik Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 2003 yılında Alman Akademik Değişim Hizmeti Bursu (DAAD) alarak Münster Sanat Akademisi’nde Film, Video ve Yeni Medya alanında çalışmalar yaptı. 2004 yıllında postdiplom bursu ile Lyon Milli Güzel Sanatlar Okulu’nun rezidans sanatçısı olarak sanatsal çalışmalarını sürdürdü. Doktorasını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde 2013 yılında tamamladı. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli sergilere, video gösterimlerine ve kısa film festivallerine katıldı. Bunlardan birkaçı: Arka Bahçe, REM Art Space (2017), Work= Being in the World, Borusan Çağdaş̧ Sanat Koleksiyonu’ndan Videolar: #4 Başak Kaptan, “Windshield Strategies”(2016), “Mükemmel Mutsuzluk”, Videoist(2014), 25. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “Türkiye’de video sanatının 40 yılından 40 video” (2013), Barcelona Loop Art Fair (2012), Nomadic Video Festivali (2011),Video Patch Work: Cite the City Within You (2011), Archieve Fever, OPEN FLUX: Videofesta 10. Uluslararası Medya Festivali (2011), Mind Models (2010), Video.it (2009), The Mystery of Enchanted Cars (2008).