UN PESO

Sanat Konuşmaları: Pınar Öğrenci & Derya Yücel
23.03.2018

Bilsart 23 Mart – 04 Nisan tarihleri arasında Pınar Öğrenci’nin ‘Un Peso’ isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, ismini Pınar Öğrenci’nin ilk defa görülecek olan 2018 tarihli video işinden alıyor.

Öğrenci’nin işleri temel olarak iki kaynaktan beslenir; otobiyografik hikâyeler ve seyahat. Doğup büyüdüğü şehir olan Van ve Van Gölü ile kurduğu ilişki üretimlerinin büyük bir bölümünü etkiler; su imgesi, yaşam kaynağı ve yer değiştirme sembolü olarak işlerine yansır. Kendini ‘göçmen bir yolcu’ olarak tanımlayan sanatçı, seyahatleri boyunca farklı etnik gruplarla iletişim kurarak işlerinin temel malzemesi olan hareketli görüntü, fotoğraf ve sesleri kaydeder. Bir taraftan Meksika, Irak ve Şili gibi sömürge sonrası ülkelerin zorla yer değiştiren, asimile edilmiş ya da şiddete maruz kalan insanlarının hikâyelerini görselleştirirken, bir taraftan da festival, bayram, kutlama, direniş hareketleri gibi kolektif davranış biçimleriyle ilgilenir.

 “Un Peso”, Meksika’nın Akapulko şehrinde denize dalarak, tekne bekleyen turistlerin suya attığı bozuk paraları bulmaya çalışan çocukların hikayesi. 1950 ve 60’larda Holywood yıldızları ve zengin Amerikalıların gözdesi olan Akapulko, son yıllarda çoğunlukla şiddet haberleri ile anılır. Eski ışıltısından eser kalmayan bu dekadans şehir, bağlı olduğu Guerrera bölgesinin uyuşturucu kartelleri, şiddet haberleri, kaybolan ya da öldürülen gençlerin ve kadınların hikâyesiyle anılmaya başlar. Pınar Öğrenci, 2015 yılında De Las Fronteras Bienali için Meksika’da bulunduğu süre içinde Guerrera bölgesinde kaçırılan 43 üniversiteli gençle ilgili çalışırken, Akapulko’da tesadüfen karşılaştığı dalgıç çocuklar ilgisini çeker. Guerrero ile Oxaca sınırındaki Costa Chica’dan göçen yerli balıkçıların, yaşları 5 ile 15 arasında değişen çocukları, bir zamanların meşhur turizm şehrinde denizden kazandıkları bozuk paralarla yaşar. Suyun içinde dans edercesine yüzen çocukların masum imgesi, şehirdeki yaygın şiddet ve ekonomik eşitsizliğin üstünü örter gibi görünse de aslında onu açığa çıkarır.

PINAR ÖĞRENCİ HAKKINDA

İstanbul ve Berlin’de yaşayan sanatçı ve yazar Pınar Öğrenci (1973, Van), video, fotoğraf, performans ve yerleştirme işleri üretir. Öğrenci’nin işleri, Jewish Hohenems Müzesi (2018), Kunst Haus – Hundertwasser Müzesi, Viyana (2017), Sharjah Bienali 13 – İstanbul sergisi ‘Bahar’ (2017), WKV, Stuttgart (2017), Angewandte Kunst-Viyana (2016), MAXXI Müzesi, Roma (2015-6), SALT Galata, İstanbul (2015-6), Depo-İstanbul (2012-7) gibi birçok kurum ve müzenin yanı sıra, Fronteras Bienali, Matamaros (2015), 5. Sinop Bienali (2014) ve 4. Çanakkale Bienali (2014)’nde gösterildi. Sanatçı  yurtdışındaki ilk kişisel sergisini 2017 yılında ‘Üstümüzden Hafif Bir Rüzgâr Esti’ başlığıyla Kunst Haus-Hundertwasser Müzesi Viyana’da gerçekleştirdi. Pınar Öğrenci, 2010 yılından beri kurucusu olduğu sanat inisifiyati MARSistanbul’un yürütücüsü olarak çalışmaktadır. Öğrenci’nin 1990’lı yıllardan beri mimarlık ve çağdaş sanat üzerine yazdığı yorumlar Artunlimited, M-est, Arredamento Mimarlık, İstanbul, XXI, Agos, Radikal, Arkitera, Salt Online, The Dissident Blog gibi ortamlarda yayınlandı.  Katıldığı konferans, workshop ve festivaller arasında; Public Calling (National Theatre Oslo, 2016), Middle East Festival (Henie Onstad Kunstcenter, Oslo, 2016), Desplazamientos Curatoriales (Şili, 2015) ve New Dynamics in Museums, CIMAM (Rio de Jeneiro, 2013) sayılabilir. Sanatçı, HIAP (Helsinki, 2017), Henie Onstad Kunstcenter (Oslo, 2016), RAT (Meksiko, 2015) ve Willa Waldberta (Münih, 2011) misafir sanatçı programlarında yer almıştır.