PURELAND

Sanat Konuşması: Melih Kıraç & Ayşe Draz
15.03.2021

Ölüm duygusu olan insanla bu duyguya hiç sahip olmayan arasında, iletişimi mümkün olmayan iki dünyanın uçurumu açılır; bununla birlikte ikisi de ölür; fakat biri ölümünden habersizdir, ötekiyse bunu bilir; biri sadece bir anda ölür, ötekiyse sürekli ölmektedir.

Çürümenin Kitabı’ndan

E. M. Cioran

Bilsart 3 Mart – 15 Mart 2021 tarihleri arasında Melih Kıraç’ın “pureland” isimli işine ev sahipliği yapıyor.

Kıraç’ın “pureland” isimli video çalışmasında insan varoluşunun en temel ve ortak eylemlerinden biri olan yürümek, bir dairenin sınırsız ve hareketli alanında boşluğu tavaf eden iki seyyar anonim bedende görülür. Uyum, denge ve eşitlik arayışında her bir turda birbiri içinde ortadan kaybolup tekrar beliren bu iki varlık, belirli bir zaman içinde birbirine yaklaşarak, ısrarlı ilerlemenin yok oluşuna, birinin diğerini çemberden çıkarmasına neden olacaktır.

MELİH KIRAÇ HAKKINDA

Melih Kıraç İstanbul’da yaşayan dansçı, koreograf ve akademisyendir. Koreografik bakış açısıyla dans, doğaçlama, video ve belgeleme arasındaki diyalogla çalışıyor. Çıplak Ayaklar Kumpanyası ile dans alanında kolektif faaliyetler yürütüyor ve bağımsız dansçı olarak koreograf ve görsel sanatçıların işlerinde yer alıyor. Koreografileri Kaaistudio’s (BE), Sale Docks (IT), Les Brigittines (BE), SALT Galata (TR), sub (TR), ARTER (TR) gibi mekanlarda sergilendi. Araştırmalarını workspacebrussels, sub, bomontiada ALT (A Corner in the World) ve son olarak HELLERAU – European Center for the Arts (BMCT) gibi sanatçı misafir programları ve mekanlarda yürüttü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İDK. Çağdaş Dans ASD’de sanatta yeterlik çalışmalarını sürdüren sanatçı, aynı bölümde lisans programında dersler veriyor.