YERLE BİR

Sanat Konuşmaları: Esra Oskay & Zeynep Beler
11.06.2024

Bilsart, Esra Oskay’ın “Yerle Bir” isimli sergisine 12 Haziran – 29 Haziran 2024 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Çavuşesku Romanyası’nı yazan Herta Müller kitaplarında sürekli günleri, direkleri, otobüs duraklarını sayar. Bu sayıklamalar rasyonalize edilmiş gündelik şiddetle baş etmenin, kendi bedeninin ölçüleriyle dünyayı yeniden anlamaya çalışmanın bir yoluna dönüşür. Ölçme eyleminin adaletle olan ilişkisini düşünecek olursak – adaletin sembolü, elinde terazi taşıyan gözleri kapalı bir kadındır – bu sayıklamalar ve saymalar bir adalet talebi olarak da düşünülebilir. Gölgelerin Gücünde, toprağa boylu boyunca serilen gökdelenleri sayarken, “Gereğini saygılarımla arz ederim” çalışmasında kendini tane tane, sayarak, saygılarıyla ve beyhude anlatmaya çalışırken, belediyenin her mevsim köklenmesine fırsat vermeden sökülerek yenilediği çiçekler ezilerek preslenirken yerle bir olmanın, bir yere ve bu yere ait olmanın düzeni mercek altına alınır.

ESRA OSKAY HAKKINDA

Esra Oskay, 1982 yılında Başkale’de doğdu. 2005’de Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünden, 2007’de Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümünden mezun oldu. 2014’de doktorasını University of Edinburgh’dan aldığından bu yana Ankara’da üretimlerine devam ediyor.

Son dönem çalışmaları, görünürlüğün asimetrilerini, bir eşitlik vaadi olarak erişilebilirlik ve şeffaflık iddialarını inceliyor ve görünür ve söylenebilir olanın sınırlarını araştıran alternatif belgeleme araçlarını araştırıyor. Bu bağlamda, görünürlük söyleminin düzenleyici gücüne karşıt olarak bakmanın, belgelemenin ve örgütlenmenin diğer yollarını araştırıyor.