BİLMEDİĞİN

Sanat Konuşmaları: Eda Emirdağ & Eda Yiğit
29.05.2024

Bilsart, Eda Emirdağ’ın “Bilmediğin” isimli sergisine 29 Mayıs – 8 Haziran 2024 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sergi, Eda Emirdağ’ın 2015 yılından bu yana gerçekleştirdiği çalışmalarının arşivini sanatçının gözünden izlemeye imkan sağlarken, pandemi döneminde araştırdığı gözetleme sistemlerinin güncel etkisini konu alan akademik video projesini de seyirciye sunar. İmaj üzerindeki kişisel verileri spekülatif bir bakış açısıyla ele alan ve tartışmaya açmak isteyen “zoom as a panopticon” adlı çalışma Nisan 2020’den bu yana biriktirmeye devam ettiği zoom görüntülerini kaydetmesi ve sanat üretimi için kullanmasının etiğini sorgular.

Geçmişten bugüne video işlerini içeren sergide yer alan “democracy” adlı çalışma ise yakın dönemde ilgilendiği doğanın bilgeliğini hareketli görüntü ile inceler.

Basın kiti için tıklayınız.

EDA EMİRDAĞ HAKKINDA

Eda Emirdağ, Bahçeşehir Üniversitesi fotoğraf ve video bölümünü tam burslu olarak bitirip Kadir Has Üniversitesi sanat ve tasarım fakültesi, tasarım yüksek lisansından burs almaya hak kazandı. Beden politikaları, kültürel miras ve göçmen sorunları gibi toplumsal konuları çalışmasının yanı sıra fotoğraf etiği, sunum estetiği, imaj temsili, arşiv ve telif gibi konularda sanatsal araştırmalar ve üretimler yapar. Video, fotoğraf, kolaj ve performans gibi çeşitli disiplinlerde bireysel olarak üretimler yaparken, katılımcı sanat projeleri gerçekleştirir ve işbirlikçi de hareket eder. İsveç, Birleşik Krallık, Danimarka, Fransa, İtalya, Hollanda, Almanya ve Pakistan’da sergilere katılmıştır.