RÜYA LOGU

Sanat Konuşmaları: Neslihan Koyuncu & Onur Bali
21.02.2018

Bilsart, Neslihan Koyuncu’nun “Dream Log” isimli sergisine 21 Şubat – 03 Mart tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergi, ismini Neslihan Koyuncu’nun 2017 tarihli video enstalasyonundan alıyor.

Neslihan Koyuncu, fotoğraf, video, çizim, heykel ve yerleştirme gibi farklı medyumlarla çalışarak, bu medyumlar arası bir diyalog yaratmayı hedefliyor. Çalışmaları, var olan sistem içerisindeki saklı ritim olarak ortaya çıkmakta ve müştereklikten doğan bu sistem, obje veya imge, anı veya hikâye, şehir veya bir oda olarak gözlemlenebiliyor. Sanat işleriyle sistematik bir şekilde gündelik hayata sızan görselleri tartışmaya açmayı hedefleyen Koyuncu’nun işlerinde; sistemin yapısal oluşumu, sistemin sürdürülebilirliğini sağlayan elemanlar, ritim ve harmoninin karşılıklı etkileşimi ve eksikliği farklı materyallerin birlikteliğin soyut izleri gözlemlenebiliyor.

Neslihan Koyuncu’nun sergide yer alan “Dream Log” isimli video enstalasyonu, Kadıköy’de bulunan evinden taşınmak zorunda kalmadan önceki üç ay boyunca her gece girdiği rüya güncesine ithafen yaptığı bir çalışma. Küçüklüğünden beri anılar biriktirdiği bu evin, kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılacağını öğrenen sanatçı, yavaş yavaş kendisini eve karşı yabancı gibi hissetmeye başlıyor. Daha sonra evin her köşesini incelemeye başlayan Neslihan Koyuncu, duvarların kendisine ait hiçbir iz taşımadığını fark ettiği anda yatağının kenarında bulunan duvarı, günlerin kalıntıları olan gerçeküstü anılarıyla doldurmaya başlıyor. Bu sayede eski anılarını şimdiki zamana ileri getirirken, mekânı boşlukta kaybolmaktan kurtarmayı hedefliyor.

Kendi değimiyle;

“Evdeki son günümde, bazı rüyaları duvardan sökünce evin ilk sahibine ait duvar boyası katmanı ile karşılaştım. Lavanta rengi duvarın ortasında geçmişten benim zamanıma doğru parlıyordu. Sonrasında zemin döşemesini yerden söktüm. Ortaya çıkan pembe marley kaplamalarla, ev denilen mekân, zaman içinde arkeolojik bir kazı çalışmasına dönüşmeye başladı.”

NESLİHAN KOYUNCU HAKKINDA

1986 Eskişehir doğumlu Neslihan Koyuncu İstanbul’da yaşamaktadır. 2009’da lisans, 2015’te yüksek lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi’nde Görsel Sanatlar üzerine tamamladı. Londra ve İstanbul’da yaratıcı işlerde çalıştıktan sonra 2012’den itibaren sanat üretimine ağırlık verdi. Çalışmaları var olan sistem içerisinde saklı ritmi ortaya çıkarmaya odaklanmaktadır. Müştereklikten doğan bu sistem, obje veya imge, anı veya hikâye, şehir veya oda olarak gözlemlenebilmektedir. Yüksek lisans tezini domestik nesnelerin biyografisi ve ehlileştirilmesi üzerine yapan sanatçı, nesnelerin ev ve insan ile olan ilişkisi üzerine çalışmıştır. Şu anda Kadıköy’de yer alan sanat atölyesinde yerleştirme, heykel, fotoğraf ve video çalışmalarına devam etmenin yanı sıra, Hrant Dink Vakfı’na ait Hafıza Mekânı projesinde çalışmaktadır.