1+1

“SENİ ALAN GERİ GETİRİR”

Küratör: İlayda Abdik
Sanat Konuşmaları: Damla Sari & İlayda Abdik
17.05.2023

Bilsart, küratörlüğünü İlayda Abdik’ in yaptığı “1+1” başlıklı sergi kapsamında, Damla Sari’nin “Seni Alan Geri Getirir” isimli sergisine 17 Mayıs – 27 Mayıs 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

1+1, bir salon ve bir yatak odasından oluşur. Salon bir yabancı için, ev sahibinin alanına açılan hem en mahrem hem de potansiyel umumi alandır. Bu alan içindeki günlük rutinler gözlemlenen (ev sakini) için toplumun normlarına uyma dürtüsüyle baskılanmış eylemler olup, çoğunlukla gözlemleyenin (misafir) onay filtresi göz önünde bulundurularak yapılır. Bu durum iki figür arasında herkesin bildiği fakat dillendirmeği bir protokol gibidir. Özellikle yaşadığımız toplum içinde salon, geleneksel bakış açısı dahilinde bir yabancı gözünde ev sakininin sosyal, ekonomik ve psikolojik yargı ve çıkarımına açıktır. Bu öyle belirgindir ki, odalara ve nesnelere atfedilmiş cinsiyetçi bir görüş peyda olur ve kimliğe işaret eden kimi rutin ve eylemlerle daha da keskin bir hale gelir. Öte yandan, yatak odası en gizli ve mahrem alandır. Burada ne olduğu sır, gizli ve ayıp olarak nitelenir ve neredeyse bu odanın varlığı tüm gizemiyle bir tabu haline gelir. Özkan Işık ve Damla Sari, iki ayrı solo sergide evin bölümlerine atfedilmiş cinsiyet rollerini inceliyor ve atanmış görevlere alternatif önerilerde bulunuyor. Sanatçılar sosyolojik, psikolojik ve kültürel bileşenleri baz alarak basma kalıp personalara ait (oto)portreler sunuyor. 

Damla Sari, nesneleri birer beden olarak ele alır ve bu nesnelerin ve kişilerinin kendisinde oluşturduğu izlenimlerden hareketle kurguladığı bedenler üzerine ruh prototipleri yerleştirir. Bunu yaparken psikanalizin izlediği yöntemleri referans alan bir yaklaşımla karakterleri gözlemler. Bu karakterlerin davranışlarının kendi üzerinde doğurduğu izlenimlerden hareketle; kinetik sanat, yeni medya ve enstalasyon işler üretir. Teknolojinin gelişmesiyle kaybolan duyguları teknolojinin kendisiyle deneyimlemenin ve deneyimletmenin peşindedir. Eserlerinde, üretim yolu olarak teknolojinin en ilkel çalışma prensiplerini kullanan sanatçı nesneler ile gözlemlediği duyguları bir araya getirir. Bu biraradalık varolan duygunun korunması ve farklı bir katmanda yeniden deneyimlenmesi noktasında önemli bir hale gelir. Seni Alan Geri Getirir başlıklı sergide sanatçı, özne konumuna kendisini yerleştirerek kendisini kimseleştirirken, aynı zamanda her kadının kendini konumlandırabileceği bir alan yaratmayı hedefler. Tüm bunları kurgularken kadın olmanın gerektirdiği atanmış jestlerle önce kendini yoğurur, sonra sıyrılmanın yollarını arar.

DAMLA SARİ HAKKINDA

Damla Sari (1992, Ankara), 2017 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünden mezun oldu. 2021 yılından beri Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.  2017 yılında Cer Modern sanatçı ikamet programında yer aldı. 2021 Mamut Art Project seçkisinde Gelsin Yüzüne de Söylerim isimli kinetik enstalasyonu ile yer almıştır. 2021 Aralık Ayından bu yana Art On İstanbul ile çalışmalarını sürdürmektedir. 2022 Eylül ayında Son 10 Yılın Çıkmış Soruları isimli ilk solo sergisini Art On İstanbul’da gerçekleştirmiştir. Amerikan Türk Derneğinin desteğiyle New York’ta bulunan School of Visual Arts Yaz Atölye Programına kabul edilmiştir.