KENDİNE AİT BİR HATIRLAMA

Küratör: Sinan Eren Erk
Sanat Konuşmaları: Sinan Eren Erk & Monika Czyżyk & Merve Vural
06.01.2022

Bilsart, küratörlüğünü Sinan Eren Erk’in yaptığı “Kendine Ait Bir Hatırlama” isimli sergiye 6 Ocak – 29 Ocak tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergi, Monika Czyżyk ve Merve Vural’ın işlerini bir araya getiriyor.

Sonuçta bir illüzyon, ne kadar inandırıcı olursa olsun,

yalnızca bir illüzyon olarak kaldı.1

Bazen geçmişi zihinimde canlandıramayız. Bir süre önceye ait bir sesi kulaklarımızda işitemez veya bir yüzün detaylarını gözlerimizin önüne getiremeyiz. Dilimizin ucuna gelen bir türlü söylenemez, zihinimizdeki bulanıklık bir türlü netleşmez. Bazen de bu boşluklar bilinçli unutkanlıklarla oluşur. Hafızamızda, büyük bir gürültüyle yeryüzüne çarpan bir meteorun ardında bıraktığı kratere benzeyen yeri neyle dolduracağımızı bulmaya çalışırız. Geçmişe ait olanlar, sayısız parçaya bölündüğünde, gerçek olarak adlandırdığımız şeyler de artık sadece onları nasıl birleştirdiğimiz ya da nasıl birleştirmek istediğimizle ilgilidir.

BUNA

HATIRLAMAK

DERİZ.

Bu aslında oldukça sorunlu bir kavramdır; politik ve psikolojiktir; bedensel ve ruhsaldır; aşkla ve nefretle ilişkilidir, öznel ve nesneldir. Aynı anda hepsi ve hiçbiridir. Hatırlamak gerçekliğin restorasyonu ama aynı zamanda bir kurgunun da inşasıdır. Kaydedilmiş ve böylelikle zamanın bir noktasına sabitlenmiş bir arşive bile karşı durabilecek kadar cüretkâr fakat bir o kadar da güvenilmezdir. Tıpkı bulanık bir suyun durulması gibi yaşananların tortusu da dibe çökerken bazı şeylerin üzerini örter. Konfor alanı dipte yatar. Unutmak durulmaya, hatırlamak ise yeniden bulanıklaşmaya benzer. Hatta çoğu zaman hatırlamak unutmayı da kapsar.

Kendine Ait Bir Hatırlama gezegenin farklı yerlerinde doğan iki sanatçının kişisel ve toplumsal hatırlama pratiklerine odaklanıyor. Berlin Duvarı’nın yıkımına başlandığı yıl doğan Monika Czyżyk ve Merve Vural’ın yakın dönem çalışmaları, arşivi ve kaydetme pratiğini anlatının merkezine koyarken, izleyicileri hatırlama eyleminin güvensiz sularına bırakıyor.

Sadece okumalı, bakmalı, dinlemeli, hatırlamalıyız.2

1. Philip K. Dick, We Can Remember It for You Wholesale (1966)

2. Virginia Woolf, Kendine Ait Bir Oda (1929)

Monika Czyżyk BOdyssey(interlude) (2016/2021)

HD video, 37’

Altyazı Çeviri: Aybüke Hinbest

BOdyssey, küresel kadın katılımcıları içeren ve onlardan feminizm, siyaset, aile, medya sanatı, teknoloji ve post-insan türünün ilerlemesi gibi çeşitli konularda fikir yürütmelerini talep eden deneysel bir video arşividir. Bu projenin merkezindeki cihaz “VideoGirl” adlı bir Barbie bebektir. Bu, gövdesine gömülü bir video kamera ve oynatma ünitesine sahip 2010 yılına ait özel üretim bit Barbie bebeğidir. Sanatçı “VideoGirl”ü, sembolik içeriği ve gerçek bir kayıt cihazı olması nedeniyle kullanır. Ama her şeyden öncelikle o kırılganlığı, mizahı, oyunculuğu ve tiksintiyi ifade etmeye izin veren bir araçtır. Dünyanın dört bir yanından davet edilen katılımcılar, içinde yaşadığımız zamanların benzersiz bakış açılarını, hikâyelerini ve kişisel bakış açılarını filme almaları için kendi VideoGirl’lerini aldılar. Czyżyk 2016’dan beri cinsiyetsiz düşünmeyi ve “insandan daha fazlasını” kabul eden çoğunluğu kadın katılımcılar tarafından hazırlanan videoları toplayıp arşivleyen proje üzerinde çalışıyor. Bu süre içinde proje, anlatısal bir tek kanallı filmden organik bir arşive dönüştü.

BODYSSEY WORKSHOPLARI HERKESE AÇIKTIR.

ARŞİV ÖZELLİKLE KADINLARI VE NON-BINARY BİREYLERİ DAVET EDER.

BODYSSEY ARŞİV LABORATUVARINA HOŞ GELDİNİZ.
ASTRONOT VIDEOgiRL KULLANARAK KENDİ ViDEOLARINIZI OLUŞTURABİLİRSİNİZ.

BU ViDEOLAR SONRASINDA BODYSSEY ARŞİVLERİNE EKLENECEKTİR.

ZEYNEP’DEN, SiZE BiR VIDEOgiRL VERMESİNİ İSTEYEBİLİRSİNİZ.

VIDEOgiRL NASIL KULLANILIR:

  1. RECORD TUŞUNA 3 SANİYE BASILI TUTUNUZ. (AÇMAK VE KAPATMAK İÇİN)
  2. ARDINDAN KAYIT YAPMAK İÇİN YENİDEN “RECORD” TUŞUNA BASINIZ.

Monika Czyżyk Hakkında:

(d.1989, Polonya)

Monika Czyżyk, deneysel belgeseller ve sosyal içerikli projeler bağlamında hareketli görüntülerle çalışmaya odaklanan bir görsel sanatçı ve film yapımcısıdır. Yerel bağlamlarda göçebe bir şekilde çalışıyor, işbirliğine dayalı performansları, kayıt altına aldığı deneyimlerle birleştirerek filmlerini ve enstalasyonlarını oluşturuyor. Finlandiya, Helsinki’de yaşıyor ve çalışıyor. Czyżyk, Helsinki Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Güzel Sanatlar Akademisi’nden (Krakow) mezundur. Çalışmaları, Mymälä2 Galeri (Helsinki), Stroboskop Sanat Alanı (Varşova), Łaźnia Çağdaş Sanat Merkezi (Gdańsk), Yan Huang Sanat Müzesi (Beijing), Yeni Medya Topluluğu (Tahran) dâhil olmak üzere uluslararası karma ve kişisel sergilerde gösterildi. Provakasyon Enstitüsü (Beijing), Afrika Sanatçı Vakfı (Lagos) ve Signal Culture’da (ABD) sanatçı residanslarına katıldı. Videoları Ann Arbor Film Festivali (Michigan), WRO 2017 Bienali: DRAFT SYSTEMS (Wrocław), UnionDocs (New York), November Film Festival (Londra), EMAP 2016: The 9th Ewha International Media Art Presentation’da (Seul) gösterildi. 2020/2021’de Czyżyk, Finlandiya Kone Vakfı ve Sanat Geliştirme Merkezi’nden bir hibe aldı.