WELCOMED TO GERMANY?

Tarabya Kültür Akademisi İş Birliğiyle
Sanat Konuşması: Özlem Sarıyıldız & Aylin Kuryel
14.06.23 – 24.06.23

Bilsart, Tarabya Kültür Akademisi iş birliğiyle Özlem Sarıyıldız’ın “Welcomed to Germany?” isimli sergisine 14 Haziran – 24 Haziran 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Welcomed to Germany?‘ Gezi İsyanı’ndan bu yana Türkiye’den Berlin’e taşınan arkadaşlarımın motivasyonları ve deneyimlerine dayanan öz-düşünümsel bir filmdir. Bir aciliyet hissiyatıyla, göçle ilgili duyguların bir arşivi inşa ederek, yeni gelenlerin minör hikayeleri vesilesiyle ayrılınan ülkenin ve varılan şehrin yakın tarihlerini yazmaya niyetlenir. Film, anlatıların iç içe geçtiği, örtüştüğü ve sınırlarının belirsizleştiği daha demokratik tarih yazma kipleri arayışında ortak hikayelerimize yaklaşır: te fabula naratur.

Zahir “Welcomed to Germany?”den doğar. Görüşmelerden önce Özlem, konuşmacılardan göç süreçleri sırasında cep telefonlarıyla çektikleri bir dizi görüntüyü seçip kendisine vermelerini ister. Zahir‘in yalnızca konuşmacıların sağladıkları bu görüntüleri ve sözlerini kullanma izni vardır; başka hiçbir girdiye izin verilmez. Bu engeli montaj yoluyla düşünmek için kurucu bir meydan okuma olarak kullanan sanatçı, kendi deneyimine yeniden bakmak için paylaşılan deneyimleri ödünç alır ve çoğaltır.

ÖZLEM SARIYILDIZ HAKKINDA

Özlem Sarıyıldız, yirmi yıllık uygulamalı deneyime sahip bir görsel sanatçı, belgesel filmci ve editördür. ODTÜ’de Endüstriyel Tasarım lisansı ve Medya ve Kültürel Çalışmalar yüksek lisansının ardından Montréal McGill Üniversitesi’nde Jeanne Sauvé bursuyla araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Halen Hier&Jetzt:Connections-Berlin Misafir Sanatçı Programı’nın eş sanat yönetmenidir. Ağırlıklı olarak görsel-işitsel materyalleri kullanarak toplumsal cinsiyet, yerinden edilme ve müşterekleri konu edinen işleri, güç dinamiklerinin altında yatan mekanizmaları ortaya çıkarır ve tarihin akışını yeniden şekillendirmek isteyen kararlı seslerle aynı safta yer alır. https://utopictures.com