ZARAFET VE ŞİDDET ARASINDA

Açık Çağrı 2022 – 2023
04.07.2023 – 22.07.2023

Bilsart, Ocak 2022’de duyurduğu ikinci video sanat üretimleri için olan Açık Çağrı sonucu, seçici kurul değerlendirmesiyle Şirin Bahar Demirel’in “Zarafet ve Şiddet Arasında” isimli projesine üretim desteği sağlamıştı.

Şirin Bahar Demirel’in “Zarafet ve Şiddet Arasında” isimli sergisi 4 Temmuz – 22 Temmuz 2023 tarihleri arasında Bilsart’ta gerçekleşiyor.

“Zarafet ve Şiddet Arasında”, elleri, anıları hem saklayan hem de aktarabilen bellek mekânları olarak gören bir video projesi. Performatif aile albümlerine giremeyen anıların izini, eller ve yarattıkları üzerinden sürmeyi, onları bir hafıza haritası gibi okumayı hayal ediyor. Bir ressamın fırça izlerinde, aynı elin şiddetini de görebilir miyiz? Kanaviçe bir çeşit alfabe midir? Video, hayal gücü ve yaratım aracılığıyla sanatçının kişisel geçmişiyle bağlantı kurarken, ev içi şiddet ve kalıtımsal travma gibi daha büyük insan hikayelerine de açılıyor.

ŞİRİN BAHAR DEMİREL HAKKINDA

Şirin Bahar Demirel, video, belgesel film, kolaj ve fotoğraf alanında işler üreten bir görsel sanatçı ve yönetmendir. En geniş anlamıyla ev, aidiyet, hafızanın işleyişi gibi konuları, toplumsal cinsiyet rolleri temelinde, mekânlar ve objelerle ilişkileri üzerinden ele alır. Deneysel ve oyuncul bir dil kullandığı işlerinde, çoğunlukla kişisel çıkış noktaları olan toplumsal konulara odaklanır. Arşiv/buluntu görüntüler ile kendi ürettiği görseller arasında bir diyalog gibi tasarladığı anlatılar kurar. Demirel, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sinema eğitimi aldıktan sonra, Fransa’da Paul Valéry Üniversitesi’nde Kültürel Projelerin Sanat Yönetimi yüksek lisansını tamamladı.