HEAVENS!

Sanat Konuşmaları: Serra Tansel & Birhan Keskin
02.05.2019

Bilsart, 2 Mayıs – 11 Mayıs tarihleri arasında Serra Tansel’in “Heavens!” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Heavens!” Serra Tansel’in Londra’da yerin 33 metre altındaki eski savaş sığınaklarının içindeki rezidansında ürettiği yeni video işi. 2. Dünya Savaşı sırasında 8.000 kişinin uyuduğu bu sığınaklarda şu an Growing Underground isimli bir şirket tarım yapıyor ve LED ışıklar altında lüks süpermarketlerde salata paketleri olarak sattıkları filizleri yetiştiriyor.

Serra Tansel, video işini organik bir markette Growing Underground için çalışırken ve marketteki müşterilere salataları tanıtırken başına gelen gerçek bir olay üzerine kurguluyor. Evsiz bir kişinin salatayı tadarken alaycı bir şekilde “Bu filizleri yiyince cennete mi gideceğim?” sorusundan yola çıkan video, sığınma kavramını merkezine alarak evsizlik ve küresel ısınmayla hepimizin dünyasız kalacak olması arasında ilişki kuruyor. Bir insanın şehir sokaklarında aç açık kalışı, başkalarının karar verdiği savaşlar yüzünden yer altına saklanmak zorunda bırakılmış insanlar ve doğa katliamı sırasında bu tünellere sığınan filizleri konu alıyor.

“Heavens!” SAHA ve Arts Council desteğiyle üretilmiştir.

SERRA TANSEL hakkında:

Serra Tansel (1989, İstanbul) Londra’da Central Saint Martins’de Güzel Sanatlar lisans eğitimi aldı. Katıldığı sergilerden bazıları: Heavens!, Battersea Arts Centre, Londra (2019), Love and the Ocean, Frances Davis seçkisi, LUX, Glasgow (2018), Billboard 8171, Annin Arts, Londra (2018), Hiçbir Şey Görememek karma sergi, Mari Spirito küratörlüğünde, Alt Bomonti, İstanbul (2017), Market Gallery karma sergi, Glasgow (2016), İstanbul: Freiburg, Dostluk Maçı, Musem für Neue Kunst, Freiburg (2016), Artists’ Film Biennial: Ahmet Ögüt Seçkisi, ICA, Londra (2016), Sera Tansel Unlimited, noshowspace, Londra (2015), Dünya Döner, Museum aan de Stroom, Anvers (2015), Γ Λ Υ Κ Ι Α   Μ Ο Υ, Snehta, Atina (2015), Su İkramımızdır, Polistar, Istanbul (2014), Left Unsaid, Didem Yazıcı küratörlüğünde, Kreuzberg Pavillion, Berlin (2014). Serra Tansel’in dahil olduğu kolektifler: Gizem Karakaş ve İpek Hamzaoğlu ile kurdukları Hayırlı Evlat (2017), Alper Oruç, Daniela Nofal ve Yamen Makdad ile kurdukları Makkam (2018) ve 2017’de katıldığı Bonnington Cafe.