ASTRONOMİK HAREKETLER

Çevrimiçi Sanat Konuşması: Sena Başöz & Gizem Bayıksel
07.07.21

Bilsart, 7 Temmuz – 30 Temmuz tarihleri arasında Sena Başöz’ün “Astronomik Hareketler” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Denizlili emekli coğrafya öğretmeni Veli Altıntaş evrenin işleyişini evinin salonunda anlatırken, yüzlerinde gezegen maskesi taşıyan bir ailenin hayatını izlemeye başlarız. Ailenin olağan hayatı zaman zaman dışarıda yaşanan gerginlik ve çatışma nedeniyle sekteye uğrar.

Dünyanın, ayın ve güneşin hareketleri dünyada yaşanan tüm acı ve sevinçten bağımsızdır. Astronomik Hareketler, ana olarak bu tezat ekseninde ilerler ve periferiden merkeze uzanırken insan hayatına ve evrene dair büyük soruları ele alır.

SENA BAŞÖZ HAKKINDA

Sena Başöz İstanbul’da yaşayan görsel sanatçı ve yönetmen. 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisansını, 2010 yılında Bard College Milton Avery Graduate School of the Arts Film ve Video Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Son dönem kişisel sergileri arasında Ars Oblivionis, Lotsremark Projekte, Basel (2020); Bir Teselli, Krank Art Gallery, İstanbul (2020); Hold on Let go, MO-NO-HA Seongsu, Seul (2020) ve Hafiflemeye Dair, DEPO İstanbul(2018) yer alıyor. Katıldığı grup sergileri arasında Transitorische Turbulenzen, Kunstraum Dreiviertel, Bern (2020); Studio Bosporus, Hamburger Bahnhof, Berlin (2018); Quiet Dialogue, Tokyo Metropolitan Museum (2018) ve Sharjah Biennial Offsite Exhibition: Bahar, İstanbul (2017) yer alıyor.

Sanatçı, Cité Internationale des Arts Paris’te (2017), Atelierhaus Salzamt Linz’de (2010) ve Delfina Foundation Londra’da (2020) misafir sanatçı programlarına katıldı. 

Sena Başöz’ün pratiği, bakım ve ilginin önemi, doğanın rejenerasyonu, uzun vadede dengelenmesi ve organizmanın kendini iyileştirmesinden yola çıkarak travma sonrası iyileşme süreçlerine yoğunlaşıyor.