AUTRE

Sanat Konuşmaları: Umut Kambak & Ferhat Satıcı
04.12.2019

Bilsart, 04 Aralık – 14 Aralık tarihleri arasında Umut Kambak’ın “Autre” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

(…)Biz dili kendimizin dışında olan bir kaynaktan, büyük Öteki’nden ödünç alırız ve kullanırız. Bunun sonucu olarak da ortaya, kelimelerimle naklettiğim anlamları hiçbir zaman kontrol edemeyeceğim gerçeği çıkar ve söyleyeceklerimin her zaman için konuşurken var olan niyetleri, gayeleri aşma eğilimi vardır. Lacan’ın teorisine göre bu aşırılık bilinç dışıdır. Yani dil kullanımımız sonucu ortaya çıkan bilinç dışı sonuçlar konuşan varlıklar olmamız gerçeği temeline dayanır.

Lacan’ın öteki kavramı üzerinden yola çıkılarak katılımcılardan dile getiremedikleri bir kelime veya metin talep edildi. Kabul eden kişilerin kendileri ve üreten kişi dışında kimse metinlerin gerçekten onlara mı yoksa başkasına mı ait olduğunu bilmediği bir eser oluşturdu. Böylelikle videolar toplumsal ve bireysel baskıların karşılıklı bir sorgulamasına dönüşmektedir. Sanat, baskı ve bilinç dışının dil haricinde çıkışını sağlayabilen bir yöntem olarak önem taşımaktadır. Böyle bir bilgi ile tasarlanmış sanat bir araya geldiğinde yeni bir şeyler söylemenin ve göstermenin de yolunu açmaktadır. Bilgi, bedene ve harekete dahil oldukça vazifesini hatırlamaktadır. Bu projede amaçlanan ise bilgiyi, hareketli imaj ve bedenle birleştirip varlığını oluşturmaktır.     

UMUT KAMBAK hakkında:

2011 yılında Kemerburgaz Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Plastik Sanatlar Bölümü’nde okudu. 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümüne katıldı. 2015 yılında Erasmus Programı ile Batı Macaristan Üniversitesi’nde ve Uluslararası Kecskemet Seramik Merkezi’nde atölye eğitimi aldı. 2016 yılında lisans derecesini Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamladı. 2019 yılında Yüksek Lisans programını Seramik Bölümü’nde tamamladı. Yurtiçinde birçok karma sergiye ve projeye katıldı. İki kişisel sergi açtı. Sanatçı şu anda Ankara’da yaşamakta ve çalışmaktadır.