SONSUZ MANZARALAR

Sanat Konuşmaları: Murat Kahya & Seçkin Tercan
13.03.2024

Bilsart, Murat Kahya’nın “Sonsuz Manzaralar” isimli sergisine 13 Mart– 23 Mart 2024 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

“Sonsuz Manzaralar” adını verdiğim mekana özgü yerleştirmede, 2019’dan beri üzerinde çalıştığım “Along the River” adlı projemden bir kesit sunuyorum. Bu çalışma, Kızılırmak nehri ve suyu merkezine alarak nehrin çeşitli bölgelerinde dört yıl boyunca çektiğim fotoğrafların çeşitli biçimlerde birleşmesinden oluşuyor. Nehri takip ederek elde ettiğim bu imgeler, su aracılığıyla organik bir ilişki kuruyor ve bu ilişkiden doğan yeni manzaraları keşfetmemi sağlıyor.
Yerleştirmenin birinci kısmını oluşturan video çalışmasında transparan kağıda basılmış fotoğrafların bileşiminden oluşan kolaj çalışmalarının yaratım sürecini ve hikayelerini izliyoruz. Nehrin farklı bölgelerinde çekilmiş olan bu kolajlar, spontane şekilde bir araya gelen çalışmaların sentezi niteliğindedir. Fotoğraflarda kullanmayı tercih ettiğim öğeler ise bu birlikteliği kurarken yeni olasılıkların kapısını açıyor. Su yardımıyla birbirine bağlanan imgeler varolmayan manzaraları yaratıyor. Böylece ilişkiye girmeye başlayan imgeler birbirinden uzak olsa da, başı ve sonu birleşerek, nehirde bulunan buluntu nesnelerle boyutlanıyor, yeni manzaralar meydana getiriyor. Oluşan manzaraları iki cam arasına yerleştiriyor böylelikle manzaraların ve yeni mekanların fiziksel olarak deneyimlenebileceği bir alan yaratıyorum. Bu süreçte olasılıkları keşfederken, deneysel çalışmalar yaparak izleyiciler için tepegöz aracılığıyla ne yapabileceklerini göstermeyi amaçlıyorum. Tepegözlerin bulunduğu alan ise izleyiciler için interaktif bir mekana dönüşüyor. Kendi deneyimlerinden yola çıkarak imajları birleştirebilecekleri ve yeni olasılıklar kurgulayacakları bir ortam sağlıyor. Yerleştirmede yer alan video çalışması ve fotoğraflar izleyicilere rehberlik ediyor. Böylece sergi süresince deneyimleyecekleri çalışmaları kayıt altına alarak, yeni manzaraların oluşturacağı yeni hikayeler yaratmayı hedefliyorum.

MURAT KAHYA HAKKINDA

Murat Kahya 1989 yılında Ankara’da doğmuş bir Türkiyeli sanatçıdır. İzmir 9 Eylül Üniversitesi’ndeki mühendislik eğitimini yarıda bıraktıktan sonra fotoğraf tutkusunun peşinden giderek 2009 yılında aynı üniversitenin fotoğraf bölümüne kaydoldu ve buradan birincilikle mezun oldu. Kahya, eğitim hayatı boyunca Mamut Art projesi ve Pera Müzesi’nde düzenlenen karma sergiler gibi çeşitli sanat projelerine katıldı. Çalışmalarıyla takdir topladı ve daha sonra Base İstanbul’da sergilenen New Americana sergisiyle 2015 yılında Türk Amerikan Derneği’nin Genç Fotoğrafçı Ödülü’nü kazandı. Kahya’nın 2015 yılında İstanbul’a taşınması kendisine yeni fırsatlar yarattı ve eserleri İstanbul Tasarım Bienali, Troya: Düşler Ülkesi ve Darağaç kolektifi gibi sergilerde yer aldı. Kahya, son dönemdeki proje bazlı çalışmalarında, üretim aşamasına yeni araçlar dahil ederek fotoğrafın iki boyutlu formunun ötesine geçiyor ve izleyicileri için samimi ve kişisel alanlar yaratıyor.
Kahya halen Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve 2019 yılında başladığı Kızılırmak Nehri’ni merkeze alan “Along the river” projesi üzerinde çalışmaktadır. İstanbul’da ikamet eden Kahya, bağımsız bir fotoğrafçı olarak çalışıyor ve çalışmaları aracılığıyla zamanın ve değişimin dönüştürücü gücünü keşfediyor.