VERUM CORPUS

Sanat Konuşmaları: Ozan Türkkan & Işın Önol
06.06.2018

Bilsart 06 Haziran – 23 Haziran tarihleri arasında Ozan Türkkan’ın ‘Verum Corpus’ isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, ismini Ozan Türkkan’ın video ve VR enstalasyon işinden alıyor.

Doğanın algoritması ve Fractal Geometry üzerine uzun dönemli bir araştırmanın ürünü olan iki bölümlü çalışma izleyiciyi / deneyimleyiciyi generatif yöntemle yaratılmış spekülatif organik bir dünyayı 360 derece deneyimleyebilecekleri bir VR enstalasyonu ve tek kanal bir video enstalasyonundan oluşuyor.

Kavramsal olarak karmaşık görünse de aslında hergün karşımıza çıkan bir gerçeklik ve doğanın kendi duzeninin ve kendini yenilemesinin, yaratımının bir algoritması. Mesela bir kar tanesi. Ya da insanın ta kendisi. Tenimizi oluşturan DNA ile kalbimizi oluşturan DNA’nın aynı olması, ne kadar küçük bir yapı taşına odaklanırsak odaklanalım aynı temeli bulmamız her birimizi fraktal varlıklar yapıyor. Sahil şeridinin girinti çıkıntılarından, yaprakların şekline, dağ sıralarından sinir sistemimize nereye dönsek fraktal yapılarla karşılaşıyoruz. Yani aslında tüm dünya fraktal bir krallık.

Kaosu grafiğe dökmeye çalıştığımızda yine fraktal yapılar çıkıyor karşımıza. Yani aslında düzen ve patern her yerde. Belki de onun için fraktal sanatın huzur verici bir tarafı var. Karmaşanın ortasında kendini açık eden bir uyum belki de doğaya dair güvenimizi yeniliyor.

OZAN TÜRKKAN HAKKINDA

Yeni medya sanatçısı Ozan Türkkan, Tekirdağ’da doğdu. Multimedia ve dijital sanat alanında ABD’de, Avrupa’nın farklı şehirlerinde ve İstanbul’da uzun yıllar çalıştı. Dijital medyaya adım atmadan önce İstanbul, Philadelphia, Salamanca, Floransa ve Barselona’da sanatın farklı disiplinlerinde eğitim aldı. Salamanca Universitesi Guzel Sanatlar Akademisisinden mezun olduktan sonra, yüksek lisansını uzun sure kaldığı Barselona’da BAU Escola Superior de Disseny’de Multimedia üzerine tamamladı.Türkkan aktuel olarak Viyana’da yaşamakta ve çalışmalarını Viyana ve İstanbul’da sürdürmektedir.

Ozan Türkkan’ın genel ilgi alanında deneysel medya ve dijital sanat olup, çalışmaları özellikle generative (jeneratif) sanat, algoritmik sanat, fraktal geometri, deneysel video ve enstalasyonlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ses önemli bir unsurdur. Bilim ve sanat arasındaki bağları keşfetmeyi seven sanatçı, doğanın algoritması, evrenin dinamik fraktal yapısı, cok boyutluluk, düzen ve düzensizlik,  gibi konular temelinde, güncel bilgisayar araçları ve farklı yazılım dillerini kullanarak daha çok Fraktal Geometri odaklı hareketli ve hareketsiz imajlar üretmekte, interaktif enstalasyonlar geliştirmektedir. Doğanın dengesi ve işleyişindeki sorgulamalarını izleyiciye aktarmada teknolojiyi bir kanvas gibi kullanır. İlgi çekici interaktif enstalasyonlarında kontrolü ve otoriteyi izleyici ile paylaşır. Hayatı doğrusal ve keskin hatlar içerisinde algılamaya koşullandırılmış düşünce yapımıza karşılık aslında evrenin sürekliligi ve aynıyı tekrar etmeyen doğasının ifadesi için platform oluşturur.

Hayatının uzun dönemini birçok şehirde geçirmiş olması ve İstanbul gibi titreşimi yüksek, tükenmez bir enerji ve açlıkla büyüyen bir kosmopolit şehir ile olan bağlantısı, sanatçıda çok kültürlülük ve kozmopolitlik duyusunu derinleştirmiştir. Karmaşık yapılar ve kültür, birbiriyle çelişen ve bir arada varolan renkler ve çeşitlilik unsurları, sanatçının işlerinde, düzen ve kaotik olanın birlikteliğine odaklanmasında etken olur.