GEZEN BİR PENCEREDEN

Sanat Konuşmaları: Merve Ünsal & Didem Erbaş
18.12.2019

Bilsart, 18 Aralık – 28 Aralık tarihleri arasında Merve Ünsal’ın “Gezen Bir Pencereden” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Merve Ünsal, Gezen Bir Pencereden (2019) ile yerinden kendi isteğiyle ayrılmış olduğu iddia edilen bir pencerenin bakış açılarını takip ederek kaydediyor. Bir mekanın tarihini aktaran bir metin içerisinde geçen, ‘pencere pervazları düşmüş, içerde güvercinler yuva yapmış, duvarları örümcek bağlamış’ anlatısını çıkış noktası olarak kullanan sanatçı, pencerenin yaşayanı dışarıda tutan olma potansiyelinin ne demek olabileceğini merak ediyor; pencerenin başına gelmiş olabilecekleri zamansız ve belki bir noktada mekansız olabilecek anlatı ve aktarım biçimlerine dönüştürmeye çabalıyor. Bölünmüş ve kırılmış görsel anlatıyı benimseyerek fotoğrafın ne zaman göstermeyi bırakacağını merak eden Ünsal, bakma pratiklerinin öznelliklerinin altını çiziyor.

Sessiz bir video olan Gezen Bir Pencereden’e İletilmiş Bir Diyalog (2019) eşlik ediyor. Sanatçı, görenin görmeyene gördüklerini aktardığı, saha araştırması kayıtlarından oluşturulmuş ses kolajında, aktarımın aktarma işlevini kaybettiğindeki akıbetini araştırıyor.

Merve Ünsal, Simbart Projects’le beraber 2019 Mart ayında Kıraathane İstanbul’da gerçekleştirdiği ‘Duble/Double’ adlı mekana özgü sergisinde mekanın cumbalı odasındaki bir pencereden, mimarinin kalıcılığı içinde bedenin geçiciliğinin izlerini sürmüştür. ‘Duble’ sergisinde olduğu gibi ‘Gezen Bir Pencereden’ videosunda da sanatçı bir nevi zaman/yaşam boyutunu kaydederek, süreci yok oluş değil aslında zamanda akıp giden yaşamlarımızın bir kaydı olarak tekrar yorumlamıştır. 

MERVE ÜNSAL hakkında:

İstanbul’da yaşayan ve çalışan Merve Ünsal, görsel sanat üretimi yapıyor. İşlerinde metin ve fotoğraf mecralarını biçimlerinin ötesinde kullanmaya çalışan sanatçı, Delfina Vakfı (Londra), PRAKSIS (Oslo), Banff Centre (Banff), Fogo Island Arts (Fogo), Homework Space (Beyrut) vb. araştırma ve misafirlik programlarına katıldı. Merve aynı zamanda çevrimiçi yayıncılık inisiyatifi m-est.org’un kurucu editörü.