NİX’İN EVRELERİ

Sanat Konuşmaları: Kerem Ozan Bayraktar & Ulya Soley
31.01.2019

Bilsart 31 Ocak – 13 Şubat tarihleri arasında Kerem Ozan Bayraktar’ın ‘Nix’in Evreleri’ isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Nix’in Evreleri” (2018), cüce gezegen Pluto’nun uydularından birisi olan Nix’in kendi çevresindeki kaotik dönüşlerinden esinlenerek oluşturulmuş bir animasyon. Sergideki videoya aynı zamanda Dünya’nın uydusu Ay’ın evrelerini gösteren takvimlerin bir benzeri fakat Nix’in kaotik hareketinden ötürü işe yaramaz bir takvim olan “Nix Takvimi” görseli eşlik ediyor.  Videoki kütle Nix’in mevcut iki fotoğrafı referans alarak tasarlanmış. Kararsız bir sarkacı andıran dönüş hareketleri ise rastlantı içeren betiklerle oluşturulmuş. Çalışma doğada bir denge ve sürekli bir döngüye inanan geleneksel zaman anlayışımızla kaotik sistemleri birlikte ele alıyor. Güneşin teknik olarak nereden doğacağının bilinmediği bir yüzeyde başka hangi örüntülerle zamanı kaydedebiliriz?   

Kerem Ozan Bayraktar hakkında:

Kerem Ozan Bayraktar (1984) İstanbul’da yaşıyor. Ağırlıklı olarak, animasyonlar, üç boyutlu bilgisayar görselleştirmeleri, maketler ve metinler kullanan Bayraktar, değişim, mutasyon, çeşitlilik ve kopyalamaya odaklanan çalışmalar gerçekleştirir. Gezegen morfolojilerinden, sokak bitkilerine uzanan geniş bir araştırma alanında, yapay ve doğal sistemlerin sınırlarını, döngülerini ve etkileşimlerini yeniden üretir ve betimler. Yüksek lisans ve Sanatta yeterlik eğitimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde tamamlamıştır. Son kişisel sergilerinden bazıları: “Rastlantı ve Zorunluluk”, (2018, Sanatorium, İstanbul); “et cetera” (2015, PGArt, İstanbul); “Küçük Algılamalar” (2015, Şekerbank Açık Ekran). Son dönemde katıldığı grup sergileri: Koloni, (2017 Abud Efendi Konağı, İstanbul, Schwules Museum, Berlin); Deep, Darkness and Splendor (2017, Galerist, Istanbul); Habitat (2016, İstanbul Modern); 2015 (VIVO, KASA Galeri, İstanbul). Sanatçı Sanatorium tarafından temsil edilmektedir.