Sena Başöz
Kutu (2020)
tek kanallı video, 4’31”

Kutu, koyu renkli, gür, uzun saçlar içine gizlenmiş çeşitli nesnelerin bazen bir erkek, bazen de bir kadın eli tarafından çıkarıldığı bir sekanstan oluşur.

Sanatçı Hakkında

Farklı mecralarla çalışan Sena Başöz’ün işleri, iyileşmeyi araştırırken ulaşılmaz olanlarla etkileşime geçmenin ve donuk-ölü-zaman aşımına uğramış-kayıp kabul edilenleri deneysel olarak yeniden canlandırmanın yollarını arar. Sanatçı, yaşam ölüm arası tek elle tutulur malzeme olan arşivlerle sık sık çalışır. Geniş anlamıyla “bakım ve ilgi”nin tanımlarına ve uygulamalarına odaklanır. Organizmanın kendini onarması ve doğanın uzun vadede dengelenmesi bu anlatının bel kemiğini oluşturur. Son dönem işleri bir arşiv olarak bedeni ve yeniden canlandırma aracı olarak hareketi araştırır.

Son dönem kişisel sergileri ve performansları arasında “Kaçınılmaz Koreografi”, Zilberman Gallery, İstanbul(2023); “İyileşme Olasılıkları”, Yapı Kredi Kültür Sanat ve Yayıncılık, İstanbul(2023);  “Slalom”, Wellcome Collection, Londra (2022); “Clam”, Matsutake at Librairie Yvon Lambert, Paris (2021); “Ars Oblivionis”, Lotsremark Projekte, Basel (2020); “Hold on Let go”, ve MO-NO-HA Seongsu, Seul (2020) yer alıyor. Katıldığı grup sergileri arasında “There is Nothing Inevitable about Time”, TAVROS, Atina (2022); “Transitorische Turbulenzen, Kunstraum Dreiviertel”, Bern (2020); “Studio Bosphorus”, Hamburger Bahnhof, Berlin (2018); “Quiet Dialogue”, Tokyo Metropolitan Museum (2018) ve “Sharjah Biennial Offsite Exhibition: BAHAR”, İstanbul (2017) yer alıyor.

2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisansını, 2010 yılında Bard College Milton Avery Graduate School of the Arts Film ve Video Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Sanatçı, Cité Internationale des Arts Paris’te (2017), Atelierhaus Salzamt Linz’de (2010) ve Delfina Foundation Londra’da (2020-2022) misafir sanatçı programlarına katıldı. Sanatçı İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Sena Başöz
Box (2020)
single channel video, 4’31”

Box consists of a sequence in which various objects hidden in dark, bushy, long hair are removed, sometimes by a man’s hand, sometimes by a woman’s.

About the Artist

Working with different media, Sena Başöz’s works seek ways of interacting with the unattainable and experimentally revitalizing what is considered frozen-dead-timeworn-lost while exploring healing. The artist often works with archives, the only tangible material between life and death. She focuses on the definitions and practices of “care and concern” in a broad sense. The self-repair of the organism and the long-term stabilization of nature form the backbone of this narrative. Recent work explores the body as an archive and movement as a means of revitalization.

Recent solo exhibitions and performances include “Inevitable Choreography”, Zilberman Gallery, Istanbul (2023); “Possibilities of Healing”, Yapı Kredi Culture, Arts and Publishing, Istanbul (2023);  “Slalom”, Wellcome Collection, London (2022); “Clam”, Matsutake at Librairie Yvon Lambert, Paris (2021); “Ars Oblivionis”, Lotsremark Projekte, Basel (2020); “Hold on Let go”, and MO-NO-HA Seongsu, Seoul (2020). Her group exhibitions include “There is Nothing Inevitable about Time”, TAVROS, Athens (2022); “Transitorische Turbulenzen, Kunstraum Dreiviertel”, Bern (2020); “Studio Bosphorus”, Hamburger Bahnhof, Berlin (2018); “Quiet Dialogue”, Tokyo Metropolitan Museum (2018) and “Sharjah Biennial Offsite Exhibition: BAHAR”, Istanbul (2017).

In 2002, she received her BA in Economics from Boğaziçi University and her MA in Film and Video from Bard College Milton Avery Graduate School of the Arts in 2010. She participated in residencies at Cité Internationale des Arts Paris (2017), Atelierhaus Salzamt Linz (2010) and Delfina Foundation London (2020-2022). The artist lives and works in Istanbul.